Zlato (oz) / USD
2 031,38
0,26 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Objem obchodů s kryptoměnami v srpnu klesl o 20 milionů na 230 milionů korun

Češi v srpnu nakoupili kryptoměny zhruba za 230 milionů korun, což je o 20 milionů korun méně než v předchozím měsíci. Zároveň je to ale o 15 procent více než ve stejném měsíci loni. Za osm měsíců roku objem obchodů meziročně stagnoval na 2,6 miliardy korun. Vyplývá to z údajů největšího obchodníka Bit.plus.

kryptoměny
Češi v srpnu nakoupili kryptoměny zhruba za 230 milionů korun, což je o 20 milionů korun méně než v předchozím měsíci. Foto: iStock

Cena nejpopulárnějšího bitcoinu během srpna klesla o 12,6 procenta na 25 900 USD a v poklesu pokračovala i na začátku září. „I přes srpnový výrazný propad je cena bitcoinu stále o 55 procent vyšší než na začátku letošního roku. Trh po ospalých prázdninách čeká na výraznější impulz,“ uvedl ředitel a zakladatel Bit.plus Martin Stránský.

Pokles ceny bitcoinu na konci srpna způsobila zpráva, že společnost SpaceX prodala veškeré své zásoby bitcoinu. „SpaceX je vesmírná společnost Elona Muska, kterého berou někteří krypto investoři jako modlu. Právě možná ztráta důvěry Elona Muska v bitcoin tak otřásla celým trhem digitálních měn a ta největší se téměř okamžitě propadla k hranici 25.000 dolarů,“ dodal analytik Purple Trading Petr Lajsek:

V srpnu byla podle ředitele firmy 2Bminer aktivita na trhu kryptoměn nízká. Podle údajů firmy CryptoQuant byl objem obchodování s bitcoiny uplynulý měsíc na nejnižší úrovni za téměř pět let. Důvodem byly mimo jiné dřívější zásahy regulátorů v USA na trhu. Kvůli nim řada investorů přešla do vyčkávacího modu. Zlom ale nastal poslední srpnový týden, kdy soud v USA rozhodl, že americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) neměla zamítat žádost společnosti Grayscale o povolení vytvořit bitcoinový burzovně obchodovaný fond (ETF).

„Ačkoliv to neznamená, že SEC musí schválit vznik bitcoinových ETF, kterých se dožadují největší světoví investiční správci jako Blackrock, pravděpodobnost jejich schválení se značně zvýšila. Bitcoin a celý krypotměnový trh se tak velmi přiblížil stavu, kdy bude skrze ETF přístupný tradičním institucionálním investorům, což může mít na jeho cenu zásadně pozitivní dopad,“ podotkl analytik Wood&Company Tomáš Kacerovský.

Celý kryptoměnový trh se podle Lukáše Rašky z Portu v srpnu propadl zhruba o desetinu na 1,05 bilionu dolarů, tedy asi 22,4 bilionu korun.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova