Zlato (oz) / USD
2 329,25
0,43 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Objem obchodů s kryptoměnami v říjnu stoupl o pětinu na 300 milionů korun

Objem obchodů s kryptoměnami v říjnu vzrostl meziměsíčně o pětinu na více než 300 milionů korun. Za letošních deset měsíců se v Česku zobchodovala kryptoměna za 3,15 miliardy Kč, což je o dvě procenta více než loni. Vyplývá to z údajů, které poskytl obchodník Bit.plus.

kryptoměny
Za letošních deset měsíců se v Česku zobchodovala kryptoměna za 3,15 miliardy Kč, což je o dvě procenta více než loni. Foto: iStock

„Kryptoměny a zejména dominantní bitcoin zaznamenaly v říjnu výrazné oživení. To se projevilo růstem poptávky a tedy i cen. Důvodem je především slibný vývoj kolem schvalování bitcoinového fondu ETF a s tím spojená očekávání,“ uvedl ředitel Bit.plus Martin Stránský.

Cena bitcoinu se v říjnu zvýšila o 26 procent na téměř 34 700 USD. Meziročně to znamená růst o 69 procent. Ethereum v říjnu posílilo o devět procent na 1816 USD. Meziročně rostlo o 15,5 procenta. Bitcoin tak podle analytika Portu Lukáše Rašky navýšil svou dominanci mezi kryptoměnami a jeho tržní hodnota nově tvoří přes 50 procent z celkového ohodnocení kryptoměnového trhu.

ETF fondy by podle investičního manažera Wood&Company Tomáše Kacerovského umožnily investovat do bitcoinu formou klasického cenného papíru, a to v libovolných objemech. To otevře bránu zejména institucionálním investorům, kteří v současnosti mají jen omezenou možnost na kryptoměnovém trhu investovat. Jejich vstup skrze ETF může významně působit na růst cen bitcoinu a s ním i celého kryptoměnového trhu.

„Investoři a spekulanti se však vznik ETF snaží předběhnout a skupují bitcoin a další kryptoměny. Tím se zvyšuje poptávka a cena bitcoinu roste již nyní. Jestli se jim spekulace vyplatí, zjistíme nejpozději v lednu 2024, kdy se americká komise pro cenné papíry SEC musí vyjádřit a ETF schválit, nebo neschválit,“ podotkl Kacerovský.

Z vyjádření amerického regulátora SEC a dalších vládních představitelů přitom podle ředitele firmy 2Bminer Jakuba Hlavenky vyplývá, že se nestaví negativně proti vzniku ETF. „Vše tedy směřuje k schválení těchto fondů a otázkou již není zda, ale kdy. Lze tedy očekávat velký skok, a to podstatně dříve než během února 2024,“ dodal.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova