Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Z domova
Objem obchodů s kryptoměnami v ČR byl do srpna o miliardu Kč nižší než loni

Češi v srpnu nakoupili kryptoměny za zhruba 200 milionů korun, což je zhruba stejně jako ve stejný měsíc loni a zároveň podobný objem jako letos v červenci. Za osm měsíců roku objem obchodů v ČR meziročně klesl o jednu miliardu na 2,6 miliardy korun. Vyplývá to z údajů největšího tuzemského obchodníka Bit.plus.

bitcoin

Cena bitcoinu se od začátku roku snížila o 56 procent na zhruba 20 000 dolarů na začátku září. Foto: iStock

Obchodování v první polovině roku podle něj ovlivnila rostoucí inflace, válka na Ukrajině i další negativní faktory, které příliš nepřály investicím do rizikovějších aktiv. Přechodný útlum způsobilo i zdražování energií, které mělo za následek přesun těžby kryptoměn do teritorií s levnější elektřinou.

Cena bitcoinu se od začátku roku snížila o 56 procent na zhruba 20 000 dolarů na začátku září. Na konci března přitom přesahovala 47 000 USD. Podobně Ethereum od ledna ztratilo 59 procent a obchodovalo se za 1550 USD.

„Obchodování v srpnu pokračovalo spíše v prázdninovém tempu. Na začátku září jsme zaznamenali výrazný nárůst zájmu, který bude zřejmě pokračovat i po zbytek roku,“ uvedl ředitel a zakladatel Bit.plus Martin Stránský.

Podle nezávislého experta Igora Pauera klesala během srpna dominance bitcoinu mezi kryptoměnovými transakcemi až na současnou úroveň okolo 39 procent, což je hodnota naposledy viděná začátkem roku 2018. Souvisí to i s posilováním etherea vůči bitcoinu, uvedl.

Aktuálně podle výkonného ředitele firmy 2bminer Jakuba Hlavenky enormně roste zájem o kryptotěžbu jako takovou. „Nízký směnný kurz bitcoinu tlačí dolů i cenu těžebních zařízení a ty se prodávají za velice příznivé ceny. Navíc v nejisté době zatížené vlivem války na Ukrajině i prohlubující se krizí je možné v těžení krypta, na rozdíl od spekulací s kryptoměnami, spatřovat určitou jistotu dlouhodobého zhodnocování vložených prostředků,“ dodal.

(ČTK)