Zlato (oz) / USD
2 446,56
1,33 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Objem obchodů s kryptoměnami v březnu klesl o 15 procent

Objem obchodů s kryptoměnami v Česku v březnu meziročně klesl o zhruba 15 procent na 340 milionů korun. Proti únoru to ale bylo o 21 procent více. Za první čtvrtletí Češi zobchodovali v kryptoměnách přes 810 milionů Kč, což je o čtvrtinu méně než loni. Vyplývá to z aktuálních údajů obchodníka Bit.plus.

kryptoměny
Za první čtvrtletí Češi zobchodovali v kryptoměnách přes 810 milionů Kč, což je o čtvrtinu méně než loni. Foto: iStock

Kurs nejvíce obchodovaného bitcoinu v březnu meziměsíčně posílil o více než 20 procent na 28 500 USD. Na konci měsíce se tak dostal na nejvyšší hodnoty v letošním roce. Byl však stále o 37 procent slabší než před rokem.

„Na trhu jsme v březnu zaznamenali výrazné oživení, které se projevilo i podstatným růstem kurzu. V porovnání s loňskými objemy obchodů musíme mít však na paměti, že bitcoin byl o téměř dvě pětiny silnější než letos,“ uvedl ředitel firmy Martin Stránský.

V průběhu března se podle investičního analytika Wood&Company Tomáše Kacerovského některé z největších kryptoměn jako bitcoin nebo ethereum vrátily na úrovně, na kterých byly naposledy v květnu minulého roku, tedy před kolapsem jedné z největších kryptoměn Terra Luna, po kterém následovala série krachů v celém odvětví.

„Kryptoměny tak od začátku roku navzdory obavám analytiků vyrostly z pohledu celkové hodnoty trhu o vice než 50 procent. Růst neohrozil ani kolaps Sillicon Valley Bank a Signature Bank, které poskytovaly služby velkému množství kryptoměnových start-upů. Pokud by však americký regulátor nezasáhl a negarantoval klientské vklady v těchto bankách, byli bychom patrně svědky dalších poklesů napříč většinou trhů. V případě, že nedojde k další negativní nečekané události, jakou byl například pád FTX, lze v následujících měsících očekávat další růst,“ dodal Kacerovský.

Podle ředitele společnosti 2Bminer Jakuba Hlavenky se v minulém měsíci bitcoin poprvé začal chovat způsobem, ke kterému byl určen. „Trh zásadně ovlivnily pády bank a u každého takového pádu bylo vidět, jak bitcoin posílil. Lidé jej tak začali konečně užívat k uchování hodnoty v případě, kdy se nemohou spolehnout na běžný systém bank,“ podotkl.

Firma 2Bminer zároveň v březnu zaznamenala výrazný nárůst zájmu o nákup strojů na těžbu bitcoinu.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova