Zlato (oz) / USD
2 332,88
1,27 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Objem obchodů s kryptem stoupl v prvním čtvrtletí o třetinu na 1,1 miliardy korun

Za první čtvrtletí se v Česku zobchodovaly kryptoměny za 1,1 miliardy korun, což je o třetinu více než ve stejném období loni. Objem obchodů v březnu meziročně stoupl zhruba o pětinu na více než 400 milionů korun. To je zhruba stejně jako v předchozím měsíci. Vyplývá to z údajů obchodníka Bit.plus.

kryptoměny
Podle obchodní platformy eToro Češi v prvním čtvrtletí nejčastěji drželi kryptoměny bitcoin, ethereum, cardano, dogecoin a XRP. Následují shiba, solana a litecoin. Foto: iStock

„Obchodování táhl především bitcoin, který v březnu zaznamenal historické maximum, když se jeho cena přiblížila 74 000 USD, tedy 5000 USD nad dosavadním rekordem z listopadu 2021. Následovalo částečné vybírání zisků, což podpořilo vysoký objem obchodů,“ uvedl ředitel Bit.plus Martin Stránský.

Březen byl pro bitcoin podle investičního analytika Wood&Company Tomáše Kacerovského významným měsícem, když překonal svou dosavadní maximální hodnotu. „Velký vliv na to samozřejmě mají americké fondy ETF, které zaznamenaly od svého schválení v lednu čistý přítok téměř 12 miliard USD. I přesto, že dochází k růstu cen ostatních kryptoměn, je to bitcoin, kdo stále udává směr a velká většina ostatních kryptoměn je na rozdíl od něj daleko pod svými maximy. To by se mohlo v následujících měsících změnit a ethereum a jiné kryptoměny by mohly růstový náskok bitcoinu dohnat,“ dodal Kacerovský.

I když se cena bitcoinu po dosažení maxima následně snížila, přesto je stále podle analytika Portu Lukáše Rašky za první čtvrtletí vyšší o více než 60 procent. Stále vysoké jsou podle něj i šance na spuštění fondů ETF na ethereum. Společnost Fidelity, jeden z největších správců investičního majetku, podala v březnu registrační prohlášení potřebné pro schválení fondu Fidelity Ethereum Fund na největší opční burze na světě sídlící v Chicagu. Cena etherea za první čtvrtletí vzrostla o víc než 50 procent.

Podle obchodní platformy eToro Češi v prvním čtvrtletí nejčastěji drželi kryptoměny bitcoin, ethereum, cardano, dogecoin a XRP. Následují shiba, solana a litecoin.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova