Zlato (oz) / USD
2 332,23
0,44 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Objem akciových obchodů na pražské burze za 30 let dosáhl deseti bilionů korun

Objem akciových obchodů na pražské burze za 30 let od zahájení obchodování dosáhl deseti bilionů Kč. Za posledních deset let to bylo 2,4 bilionu Kč. ČTK to řekl mluvčí Burzy cenných papírů Praha Jiří Kovařík. Burza slaví 30 let od svého založení. Její budoucnost je podle analytiků nejistá, problémem je odchod velkých firem.

Pražská burza
Burza slaví 30 let od svého založení. Její budoucnost je podle analytiků nejistá, problémem je odchod velkých firem. Foto: Wikimedia

Novodobé obchodování se sedmi emisemi bylo zahájeno 6. dubna 1993 ve 13:12. Objem obchodů prvního dne činil dva miliony Kč. Za skutečné zahájení obchodování lze však podle Kovaříka považovat až datum 22. června, kdy bylo na trh uvedeno 622 emisí z první vlny kuponové privatizace.

Mezi další milníky patřil 5. duben 1994, kdy bylo zahájeno počítání hlavního indexu PX. Dne 1. října 2002 se začalo obchodovat s první zahraniční emisí, kterou byla Erste Bank. Dne 28. června 2004 se uskutečnila první veřejná nabídka akcií (IPO) v novodobé historii, když na trh vstoupila společnost Zentiva. Dne 27. července 2011 získala burza prvního zahraničního člena, maďarského obchodníka s cennými papíry společnost Equilor. Dne 15. května 2017 vznikl trh START, určený pro malé a střední podniky.

„Během těchto 30 let se na kapitálových trzích prohnaly tři velké krize, kdy především ta v roce 2007 znamenala výrazný pokles důvěry investorů, kterou si pražská burza ani dekádu poté nedokázala získat zpět. Ačkoliv jsou celkové objemy stále hluboko pod rekordy z roku 2007, můžeme poslední roky hodnotit úspěšně,“ řekl ČTK analytik XTB Štěpán Hájek. Zmínil v této souvislosti rozjetí trhu START, kde mají možnost dojít si pro kapitál menší české a slovenské firmy.

Pražská burza nyní obsahuje čtyři různé trhy. Vedle Prime marketu, kde se obchodují tuzemské tzv. blue chips akcie, lze obchodovat na trzích Standard, Free a START. Zatímco na primárním trhu lze koupit akcie energetické skupiny ČEZ, bank, pojišťovny VIG, tabákové společnosti Philip Morris ČR, Kofoly nebo Colt CZG, trh START se zaměřuje na malé české inovativní firmy. Díky lepším podmínkám pro IPO se na něj podařilo přivést 13 menších firem.

V loňském roce zaznamenala pražská burza největší objemy obchodů za posledních šest let, které činily 166,2 miliardy korun, upozornil Hájek. Meziroční nárůst přesáhl 18,29 procenta.

Pražská burza má podle něj podobný problém jako ostatní evropské burzy. Potenciální emitenti nevidí, že by bylo běžné dojít si pro peníze jako zdroj financování na burzu formou IPO. Raději jdou pro peníze do banky nebo emitují vlastní dluhopisy. To je pro ně mnohem méně riskantní, než každý kvartál vyložit karty na stůl a riskovat, že je investoři nekompromisně potrestají za sebemenší chybu, podotkl analytik.

Zásadní komplikací pro pražskou burzu jsou odcházející společnosti. Zatímco v roce 2022 opustil pražský trh telekomunikační gigant O2 a antivirová firma Avast, letos by mohly odejít akcie ČEZ. Tak vysoké ztráty nejsou kompenzovány nárůstem počtu nových firem. V loňském roce jich na trh START přibylo pouze šest, dodal Hájek.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova