Zlato (oz) / USD
2 333,56
0,50 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Niedermayer: Investice brzdí řada faktorů, rozhodování je pomalé

Investice v České republice brzdí mnoho faktorů jako špatná infrastruktura, těžká předvídatelnost kroků státu nebo poměrně vysoká cena práce. Navíc rozhodování o investicích se neděje více něž 30 let po revoluci ani průměrným evropským tempem. Na výroční konferenci Sdružení pro zahraniční investice (AFI) to včera řekl europoslanec (TOP 09/STAN) a bývalý viceguvernér České národní banky Luděk Niedermayer.

V ČR je podle Niedermayera nesmírně komplikovaná regulace. Složité je získat povolení na cokoliv. Foto: iStock

V ČR je podle Niedermayera nesmírně komplikovaná regulace. Složité je získat povolení na cokoliv. Příkladem, který mluví za vše, je podle něj fakt, že za 30 let ani sám stát nedokázal postavit dálnici z Brna do Vídně. Právě chybějící infrastrukturu do Rakouska jako důvod, proč investoři neuvažují o tuzemsku, na konferenci zmínil také Pavel Sovička ze společnosti Panattoni.

Sovička dále uvedl, že ČR už nemůže konkurovat cenou práce. Podle Niedermayera je problém, že v tuzemsku je poměrně vysoká cena práce, ale čisté mzdy pracovníků jsou nízké. Naopak pro investice podle něj hovoří rozumný poměr mezi kvalitou a cenou pracovní síly.

ČR podle Niedermayera trpí také výkyvy kurzu, protože nemá euro, což investory také může odradit. Naopak tuzemsko disponuje stabilními makro podmínkami a je tu prokázaná ziskovost firem, které v ČR investovaly, řekl dále.

„Nejsme šampiony ve školství ani rozvoji nových technologií,“ uvedl Niedermayer. Právě vzdělání je přitom jedno z odvětví, do kterého by se podle něj mělo investovat, ale jen tak, aby to přineslo výsledek. Dalšími oblastmi vhodnými pro investice jsou podle něj energetika a životní prostředí. Upozornil ale, že na energetiku a klima nemá ČR zcela vyjasněnou politiku.

K oživení ekonomiky bude podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) třeba mimo jiné stimulovat investice. Motivací by mohly podle něj být rychlejší odpisy nebo investiční pobídky. Občanská iniciativa KoroNERV-20 pracuje na investičním semaforu. Vyznačuje v něm sektory, do kterých je třeba výrazně investovat a které investice jsou zbytné.

Oblastmi vhodnými pro investice jsou podle ní například výstavba nájemních bytů, budování rychlé 5G sítě, vlakový zabezpečovací systém ETCS nebo robotizace. Omezení financování naopak doporučuje u marketingové kampaně na podporu domácího cestovního ruchu.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova