Zlato (oz) / USD
1 922,54
0,03 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Nervozita v českém finančním sektoru byla zbytečná, míní viceguvernér ČNB Frait

Nervozita v českém finančním sektoru, kterou v březnu vyvolaly problémy některých bank v zahraničí, se ukázala být bouří ve sklenici vody. Dnes to na odborné konferenci Cesta českého bankovnictví řekl viceguvernér České národní banky (ČNB) Jan Frait. Zdůraznil, že český bankovní sektor je zdravý, efektivní a moderní.

Jan Frait
Frait zdůraznil, že český bankovní sektor je zdravý, efektivní a moderní. Mezi bankovními institucemi podle něj panuje silná konkurence i velká rozmanitost produktů. Foto: ČNB

V březnu se dostalo do problémů s likviditou několik menších bank ve Spojených státech, potíže skončily jejich krachem. Následně se pod tlakem ocitla druhá největší švýcarská banka Credit Suisse, kterou musel nakonec převzít její větší konkurent UBS. Nervozita v bankovním sektoru se přelila i do českého prostředí, kdy velké české banky obchodované na burze dočasně ztrácely na hodnotě.

ČNB od počátku zdůrazňovala, že české banky v ohrožení nejsou, protože jejich obchodní model byl jiný než model zahraničních bank, které se dostaly do potíží. Dnes Frait řekl, že při zpětném pohledu se nervozita v Česku ukazuje jako bouře ve sklenici vody. Upozornil ale, že je na místě zachovat obezřetnost při dohledu nad bankovním sektorem, protože se mohou v zahraniční objevit nové šoky.

Frait zdůraznil, že český bankovní sektor je zdravý, efektivní a moderní. Mezi bankovními institucemi podle něj panuje silná konkurence i velká rozmanitost produktů.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova