Zlato (oz) / USD
2 334,42
0,72 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Některé investiční fondy přijdou o nižší zdanění, schválil Senát

Některé z investičních fondů zřejmě přijdou o možnost výhodnějšího zdanění pětiprocentní sazbou daně z příjmů namísto devatenáctiprocentní sazby. Platit to bude pro fondy, v nichž by některá právnická osoba vlastnila více než desetiprocentní podíl. Včera to v novele zákona o daních z příjmů schválil Senát.

Klasické akciové společnosti si nyní dají nálepku investičního fondu, zaregistrují své akcie na burze a můžou využívat nižší daňovou sazbu. Foto: iStock

Novelu předložil senátor Libor Michálek (za Piráty), Sněmovna ji schválila před měsícem. Nyní ji dostane k podpisu prezident. Cílem novely bylo zabránit praktikám některých, hlavně developerských firem.

Michálek poukazoval na to, že klasické akciové společnosti si nyní dají nálepku investičního fondu, zaregistrují své akcie na burze a můžou využívat nižší daňovou sazbu. S jejich akciemi se podle něj ale aktivně neobchoduje. Navrhl proto, aby základní investiční fondy o pětiprocentní zdanění přišly.

Sněmovna však na doporučení svého rozpočtového výboru upravila Michálkův návrh tak, aby investiční fondy mohly využívat pětiprocentní sazbu tehdy, pokud v nich žádný poplatník daně z příjmů právnických osob s výjimkou například státu nebo státních firem nebude ovládat deset a více procent. Fondy také nebudou smět provozovat podnikání podle živnostenského zákona.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova