Zlato (oz) / USD
1 942,02
1,84 %
Jistota ve vlastních rukou
0

V Národní rozpočtové radě zasednou Zamrazilová, Hindls a Pavel

V čele nové instituce, Národní rozpočtové rady, stane bývalá členka bankovní rady České národní banky Eva Zamrazilová (56). Dalšími dvěma členy budou statistik a bývalý rektor Vysoké školy ekonomické Richard Hindls a profesor z Vysoké školy ekonomické Jan Pavel. Ve Sněmovně to dnes oznámil předseda sněmovní volební komise Martin Kolovratník (ANO).

Pokud zadlužení veřejných rozpočtů překročí 55 procent hrubého domácího produktu, vláda a další úřady budou muset přijmout nápravná opatření. Foto: iStock

Členy rady volí Sněmovna. Dnes však zvolila pouze Pavla. Zamrazilová a Hindls se stali členy rady podle zákona, protože Sněmovna o jejich nominaci nestihla hlasovat v zákonem dané dvouměsíční lhůtě od obdržení nominace. Zamrazilovou nominovala bývalá vláda, Hindlse navrhl Senát. Pavla nominovala Česká národní banka. V dnešní volbě Pavel obdržel 154 hlasů.

Se zřízením Národní rozpočtové rady počítá zákon o pravidlech rozpočtové odpovědnosti z loňského roku, který má pomoci vytvořit brzdu proti nadměrnému zadlužování státu. Zákon počítá například s tím, že pokud zadlužení veřejných rozpočtů překročí 55 procent hrubého domácího produktu, vláda a další úřady budou muset přijmout nápravná opatření.

Úkolem rozpočtové rady je nezávisle hodnotit rozpočtovou politiku, plnění rozpočtových pravidel nebo vydávat zprávu o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí. Rada se skládá z předsedy a dvou členů.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova