Zlato (oz) / USD
1 914,59
0,07 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ministerstvo financí prodalo státní dluhopisy za 8,2 miliardy korun

Ministerstvo financí dnes podle plánu prodalo ve dvou aukcích státní dluhopisy za 8,2 miliardy korun. Zájem investorů přesáhl nabídku téměř o polovinu, chtěli dluhopisy nakoupit za 12 miliard korun. Vyplývá to z údajů České národní banky (ČNB), která aukce zajišťovala.

aukce
Ministerstvo financí dnes podle plánu prodalo ve dvou aukcích státní dluhopisy za 8,2 miliardy korun. Foto: iStock

Ministerstvo nabídlo na trh dluhopisy se splatností v letech 2032 a 2035. Větší zájem měli investoři o cenné papíry s kratší splatností, chtěli je nakoupit za 9,7 miliardy korun. Ministerstvo je prodalo v objemu 6,2 miliardy korun, průměrný výnos činil 4,16 procenta ročně. U dluhopisů se splatností v roce 2035 činila poptávka 2,3 miliardy korun, ministerstvo je umístilo na trh v objemu dvou miliard korun. Průměrný výnos byl rovněž 4,16 procenta.

Podle červnové aktualizace Strategie financování a řízení státního dluhu ČR stát za první pololetí vydal střednědobé a dlouhodobé dluhopisy v nominální hodnotě 279,4 miliardy korun. Ve třetím čtvrtletí plánuje prodat v aukcích dluhopisy za zhruba 125 miliard korun. V červenci se uskutečnila dvě kola aukcí, celkem se v nich prodaly dluhopisy za 32,4 miliardy korun.

Za celý rok plánuje ministerstvo financí emisi dluhopisů v objemu 400 až 500 miliard korun. Státní dluhopisy společně se státními pokladničními poukázkami slouží k financování rozpočtových deficitů a státního dluhu.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova