Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

MF v poslední březnové aukci prodalo státní dluhopisy za sedm miliard korun

Ministerstvo financí dnes podle plánu prodalo ve dvou aukcích státní dluhopisy za sedm miliard korun. Zájem investorů přesáhl nabídku, když byli připraveni nakoupit obligace v objemu 12,2 miliardy korun. Vyplývá to z údajů České národní banky (ČNB), která aukce organizovala. Dnešní prodej dluhopisů byl poslední v prvním čtvrtletí, podle analytika Komerční banky Jaromíra Gece má už ministerstvo pokrytu více než pětinu celoroční výpůjční potřeby.

dluhopis
MF v poslední březnové aukci prodalo státní dluhopisy za sedm miliard korun. Foto: MF ČR

Větší poptávka byla po dluhopisech splatných v roce 2035. Investoři je chtěli nakoupit za 7,6 miliardy korun, ministerstvo je nabídlo na trh v objemu 4,7 miliardy korun. Průměrný výnos dosáhl 3,98 procenta ročně. Obligace se splatností v roce 2037 chtěli investoři nakoupit v objemu 4,6 miliardy korun, nabídka byla 2,3 miliardy korun a průměrný výnos 4,03 procenta.

V lednu se v aukcích prodaly státní dluhopisy za 26 miliard korun, v únoru za 27,4 miliardy korun a březnové aukce dosáhly objemu 22,9 miliardy korun. Ministerstvo financí tak naplnilo svůj předpoklad z počátku roku, že za první čtvrtletí prodá státní dluhopisy v nominální hodnotě zhruba 75 miliard korun.

Strategie financování a řízení státního dluhu vydaná ministerstvem financí očekává letos celkovou výpůjční potřebu 468,8 miliardy korun. Z toho 300 až 400 miliard korun by měly pokrýt střednědobé a dlouhodobé státní dluhopisy.

Peníze jsou potřeba na financování letošního rozpočtového deficitu, který by měl podle schváleného státního rozpočtu být 252 miliard korun, a na zaplacení splatných státních dluhopisů vydaných v minulosti. Podle údajů ministerstva financí z konce února jsou letos splatné státní dluhopisy za 162,8 miliardy korun.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova