Zlato (oz) / USD
1 909,04
0,28 %
Jistota ve vlastních rukou
0

MF upřesní, na co půjdou peníze z navýšeného schodku 500 mld. Kč

Ministerstvo financí připravuje pozměňovací návrh k nejnovější novele státního rozpočtu, kterou dostali k projednání poslanci a která navyšuje schodek až na 500 miliard korun. V reakci na výtky opozice upřesní, na co půjde větší část peněz z navýšené vládní rozpočtové rezervy. Poslancům z rozpočtového výboru to dnes řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Opozice i KSČM, která vládu toleruje, vládě vytýkají to, že neuvedla, na co chce peníze použít.

Schillerová řekla, že ministerstvo připravuje pozměňovací návrh, který užití peněz z rezervy upřesní a rozepíše do jednotlivých kapitol. Foto: iStock

Původní schodek rozpočtu měl být 40 miliard korun. Sněmovna už ho dvakrát na návrh vlády navýšila, naposledy na 300 miliard. O 137 miliard se nově navýší vládní rozpočtová rezerva. Nynější rezerva je už téměř vyčerpaná na opatření proti dopadům epidemie koronaviru. Podle ministryně v ní zůstává 100 milionů korun. Terčem kritiky opozice se stalo hlavně to, že vláda v důvodové zprávě neuvádí, na co přesně chce dodatečné peníze do rezervy použít.

Schillerová řekla, že ministerstvo připravuje pozměňovací návrh, který užití peněz z rezervy upřesní a rozepíše do jednotlivých kapitol. Do rozpočtové rezervy by mělo jít asi 36 miliard korun.

Také předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová dnes před členy výboru upozorňovala na to, že není určeno, na co mají tyto miliardy jít. Hovořila o potřebě demokratické kontroly peněz na příjmové i výdajové straně rozpočtu.

„Koukli se z okna, nastřelili tam nějaká čísla,“ kritizoval ministerstvo financí bývalý ministr Miroslav Kalousek (TOP 09). Tvrdil, že ministryně při pondělní videokonferenci s předsedy poslaneckých klubů uvedla, že neumí určit, na co peníze půjdou. Schillerová mimo jiné řekla, že vláda potřebuje peníze převážně na investice a připomněla i návrh dát obcím 12,8 miliardy korun.

„Když nemáme ten komplexní pozměňovací návrh, tak bychom velice těžce rozhodovali,“ řekl poslanec KSČM Jiří Dolejš (KSČM). Nejde podle něj o to odmítnout vládní návrh, ale ujasnit si další postup, aby těch chyb bylo co nejméně. Dolejš avizoval, že poslanci KSČM ve výboru dnes „hodí ručník do ringu“, tedy že se při hlasování o doporučujícím usnesení zdrží.

Také poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík označil za nepřijatelné, aby vláda rozhodovala o penězích z rezervy podle své libovůle. „Zajímá nás, kam ty peníze půjdou,“ řekl.

Předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura chce navrhnout usnesení, kterým výbor doporučí Sněmovně projednat rozpočet v řádném rozpočtovém procesu se zkrácenými lhůtami. Za urychlené přijetí novely rozpočtu se naproti tomu přimlouval poslanec vládního hnutí ANO Jan Volný.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova