Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

MF prodalo státní dluhopisy za 9,7 miliardy korun, poptávka byla dvojnásobná

Ministerstvo financí dnes ve dvou aukcích prodalo státní dluhopisy za 9,7 miliardy korun. Zájem investorů byl víc než dvojnásobný, poptávali dluhopisy za 19,2 miliardy korun. Vyplývá to z údajů České národní banky, která aukce organizovala. Dnešní prodej byl předposlední letošní emisí, závěrečnou vlnu aukcí plánuje ministerstvo na příští týden.

peníze
Za první tři čtvrtletí roku vydalo ministerstvo financí obligace v celkové jmenovité hodnotě 407,6 miliardy korun. Foto: iStock

U investorů převažoval zájem o obligace splatné v roce 2027. Chtěli je nakoupit za 13,6 miliardy korun, ministerstvo je ale nabídlo na trh v objemu 8,4 miliardy korun. Průměrný výnos prodaných dluhopisů dosáhl 4,27 procenta. Dluhopisy se splatností v roce 2040 prodalo ministerstvo za 1,3 miliardy korun při poptávce 5,6 miliardy korun a průměrném výnosu 4,2 procenta.

V listopadových aukcích prodalo ministerstvo státní dluhopisy celkem za 29,6 miliardy korun. V říjnu aukce dluhopisů vynesly 27,3 miliardy korun. Na celé čtvrté čtvrtletí plánuje ministerstvo emise dluhopisů v celkovém objemu 70 miliard korun. V závěrečném kvartálu roku je emisní aktivita státu zpravidla slabší než v prvních třech čtvrtletích.

Za první tři čtvrtletí roku vydalo ministerstvo financí obligace v celkové jmenovité hodnotě 407,6 miliardy korun. Státní dluhopisy společně se státními pokladničními poukázkami slouží k financování rozpočtových deficitů a státního dluhu.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova