Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

MF prodalo státní dluhopisy za 9,6 mld. Kč, zájem investorů byl dvojnásobný

Zájem investorů o české obligace byl dvojnásobný, byli připraveni nakoupit dluhopisy za 19,4 miliardy korun. Vyplývá to z údajů České národní banky, která aukce zajišťovala. Do konce dubna plánuje ministerstvo ještě jednu vlnu aukcí, plánuje při ní umístit na trh státní dluhopisy za osm miliard korun.

bankovky, koruna
Ministerstvo financí dnes ve třech aukcích prodalo státní dluhopisy za 9,6 miliardy korun. Foto: iStock

Největší zájem měli investoři o dluhopisy splatné v roce 2032. Nakoupit je chtěli v objemu 11,2 miliardy korun, ministerstvo je na trh nabídlo v objemu 5,6 miliardy korun. Průměrný výnos dosáhl 4,6 procenta ročně. Dluhopisy splatné v roce 2032 ministerstvo prodalo za tři miliardy korun při poptávce 6,3 miliardy korun a průměrném výnosu 3,84 procenta. Dlouhodobé dluhopisy splatné v roce 2040 chtěli investoři nakoupit za 1,9 miliardy korun, ministerstvo je nabídlo v objemu 961 milionů korun. Průměrný výnos byl 4,19 procenta.

Dnešní vlna aukcí byla v dubnu druhá. Minulý týden ministerstvo financí prodalo obligace rovněž v objemu 9,6 miliardy korun. Za první čtvrtletí prodalo v aukcích státní dluhopisy za 76,4 miliardy korun, na druhé čtvrtletí plánuje emisní aktivitu v obdobném rozsahu.

Strategie financování a řízení státního dluhu vydaná ministerstvem financí očekává letos celkovou výpůjční potřebu 468,8 miliardy korun. Z toho 300 až 400 miliard korun by měly pokrýt střednědobé a dlouhodobé státní dluhopisy.

Peníze jsou potřeba na financování letošního rozpočtového deficitu, který by měl podle schváleného státního rozpočtu být 252 miliard korun, a na zaplacení splatných státních dluhopisů vydaných v minulosti. Podle údajů ministerstva financí z konce března jsou do konce letošního roku splatné státní dluhopisy za 163,3 miliardy korun.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova