Zlato (oz) / USD
1 995,44
0,27 %
Jistota ve vlastních rukou
0

MF prodalo státní dluhopisy za 8,5 miliardy korun, zájem byl vyšší

Ministerstvo financí podle plánu prodalo státní dluhopisy za 8,5 miliardy korun. Poptávka byla vyšší, investoři byli ochotni nakoupit obligace za 11,6 miliardy korun. Vyplývá to z údajů České národní banky (ČNB), která aukce zajišťovala. Do konce listopadu ministerstvo plánuje ještě aukci dluhopisů v očekávaném objemu dvou miliard korun, v prosinci chce prodat státní obligace za 14 miliard korun.

koruny
Ministerstvo financí podle plánu prodalo státní dluhopisy za 8,5 miliardy korun. Foto: iStock

Ministerstvo financí nabídlo trhu státní dluhopisy ve dvou aukcích. Větší zájem měli investoři o cenné papíry se splatností v roce 2032, které chtěli nakoupit za 6,2 miliardy korun. Ministerstvo je prodalo v objemu 4,3 miliardy korun při průměrném výnosu 4,26 procenta ročně. Dluhopisy se splatností v roce 2029 se prodaly v objemu 4,2 miliardy korun při poptávce 5,4 miliardy korun, průměrný výnos byl rovněž 4,26 procenta.

V předchozích listopadových aukcích se prodaly státní dluhopisy za 18,9 miliardy korun. V říjnu prodalo ministerstvo v aukcích dluhopisy za 27,3 miliardy korun. Na celé čtvrté čtvrtletí plánuje ministerstvo emise dluhopisů v celkovém objemu 70 miliard korun. V závěrečném kvartálu roku je emisní aktivita státu zpravidla slabší než v prvních třech čtvrtletích.

Za první tři čtvrtletí roku vydalo ministerstvo financí obligace v celkové jmenovité hodnotě 407,6 miliardy korun. Státní dluhopisy společně se státními pokladničními poukázkami slouží k financování rozpočtových deficitů a státního dluhu.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova