Zlato (oz) / USD
1 924,90
0,09 %
Jistota ve vlastních rukou
0

MF prodalo státní dluhopisy za 8,5 miliardy korun, poptávka byla vyšší

Ministerstvo financí dnes podle plánu prodalo ve dvou aukcích státní dluhopisy za 8,5 miliardy korun. Poptávka investorů byla vyšší, chtěli nakoupit cenné papíry za 13,6 miliardy korun. Vyplývá to z údajů České národní banky (ČNB), která aukce dluhopisů zajišťovala.

bankovky
Ministerstvo financí dnes podle plánu prodalo ve dvou aukcích státní dluhopisy za 8,5 miliardy korun. Foto: iStock

Větší zájem byl o dluhopisy se splatností v roce 2030. Ministerstvo financí je na trh umístilo v objemu 6,5 miliardy korun, investoři přitom byli připraveni nakoupit je za 8,1 miliardy korun. Průměrný výnos prodaných dluhopisů byli 4,47 procenta ročně. Dluhopisy se splatnostní v roce 2035 nabídlo ministerstvo v objemu dvou miliard korun, poptávka dosáhla 5,5 miliardy korun. Průměrný výnos v aukci byl 4,39 procenta.

Ministerstvo financí plánuje v červnu ještě další dvě aukce státních dluhopisů. Celkem za druhé čtvrtletí hodlá na trh umístit dluhopisy v celkové nominální hodnotě zhruba 125 miliard korun.

Státní dluhopisy společně se státními pokladničními poukázkami slouží k financování rozpočtových deficitů a státního dluhu. Podle Strategie financování a řízení státního dluhu bude letos stát potřebovat na toto financování 649 miliard korun. Zhruba 400 až 500 miliard korun z této částky by měl pokrýt prodej střednědobých a dlouhodobých státních dluhopisů.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova