Zlato (oz) / USD
1 904,53
0,26 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Meziroční inflace v únoru zpomalila na 1,8 procenta

Spotřebitelské ceny v únoru meziročně vzrostly o 1,8 procenta, což je o 0,4 procentního bodu méně než v lednu a nejméně od listopadu 2016. Informoval o tom dnes Český statistický úřad. Meziroční inflace tak zpomalila čtvrtý měsíc za sebou. Na vývoji se podepsalo mimo jiné zlevnění některých potravin a telefonních služeb, méně zdražoval alkohol. V meziměsíčním srovnání se úroveň spotřebitelských cen nezměnila.

Mezi potravinami meziročně méně zdražily například máslo, vejce a nealkoholické nápoje, vedle toho zlevnily zelenina a trvanlivé mléko. Foto: iStock

Zpomalení meziroční inflace očekávali i analytici, pokles ale odhadovali menší, v průměru na dvě procenta. Mezi potravinami meziročně méně zdražily například máslo, vejce a nealkoholické nápoje, vedle toho zlevnily zelenina a trvanlivé mléko. Zvětšil se i pokles cen v oddíle pošty a telekomunikace, a to kvůli výraznějšímu zlevnění telefonních a faxových služeb. Naopak vybavení do bytů zdražilo.

Na zvyšování meziroční inflace opět působilo bydlení, kde zdražilo nájemné, vodné, stočné, elektřina i tuhá paliva. Meziroční růst cen pokračoval ale i u potravin jako maso, jogurty a ovoce. Zdražily také stravovací a ubytovací služby.

Naopak dolů tlačily meziroční inflaci levnější oděvy a nižší ceny v oddíle pošty a telekomunikace. V bydlení zlevnilo teplo, teplá voda a zemní plyn.

V meziměsíčním srovnání lidé více zaplatili za dovolenou s komplexními službami, výrobky a služby spojené s osobní péčí a pojištění. Vyšší ceny byly i u automobilů, ovoce, drůbeže a pekárenských výrobků. Naopak zlevnilo mléko, sýry, vejce, nealkoholické nápoje, zelenina, vepřové maso, máslo, lihoviny, víno a piva. Proti lednu byly levnější i oděvy a obuv.

Inflace byla nižší než odhady ČNB

Únorová meziroční inflace byla o 0,4 procentního bodu nižší, než očekávala Česká národní banka ve své aktuální prognóze. Uvedl to dnes ředitel měnové sekce ČNB Tomáš Holub.

Nižší než očekávaný byl především meziroční růst cen potravin, který se na celkové odchylce podle Holuba podílel zhruba z poloviny. „Také jádrová inflace v únoru poněkud zaostala za očekáváním ČNB a totéž platí i pro meziroční růst regulovaných cen. Pokles cen pohonných hmot byl pak o něco výraznější, než ČNB předvídala. Primární dopady změn nepřímých daní v únoru odpovídaly prognóze,“ uvedl.

Zveřejněná data jsou podle Holuba protiinflačním rizikem stávající prognózy ČNB. Podle ní by měla inflace setrvat v roce 2018 nad dvouprocentním cílem ČNB a vrátit by se k němu měla až na začátku horizontu měnové politiky.

„Celkové fundamentální inflační tlaky nicméně zůstávají silné, přičemž odrážejí především zrychlující mzdovou dynamiku v podmínkách robustního hospodářského růstu. Proinflační působení domácí ekonomiky a trhu práce potvrzují i dnes zveřejněné údaje o vývoji mezd v závěrečném čtvrtletí loňského roku,“ uvedl Holub.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova