Zlato (oz) / USD
1 907,65
0,35 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Meziroční inflace v srpnu podle odhadů mírně klesla

Meziroční inflace v srpnu zřejmě mírně klesla na 3,2 až 3,3 procenta z červencových 3,4 procenta. Vyplývá to z odhadů analytiků oslovených ČTK. Český statistický úřad zveřejní údaje ve čtvrtek 10. září.

Za meziročním růstem cen zůstává zdražování potravin, růst nákladů spojených s bydlením a ceny alkoholu a tabáku. Meziměsíčně by podle odhadů měly ceny stagnovat. Foto: iStock

„Podle našich odhadů v srpnu meziměsíční dynamika spotřebitelských cen stagnovala. Meziroční dynamika se tím snížila na 3,3 procenta. Během srpna došlo k dalšímu mírnému nárůstu cen pohonných hmot, takže v meziročním srovnání dojde k dalšímu zmírnění jejich poklesu. Ceny rekreací a dovolených budou i v srpnu odrážet turistickou sezónu a vykážou mírný nárůst,“ uvedl analytik Raiffeisenbank Vít Hradil.

I podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka spotřebitelské ceny v srpnu proti červenci stagnovaly a v meziročním srovnání tak inflace zpomalila na 3,3 procenta. „Hlavními zdroji růstu spotřebitelské inflace v srpnu v meziročním srovnání zůstávají nadále potraviny, náklady spojené s bydlením a v posledních měsících i alkohol s tabákem,“ uvedl.

Následně v září podle Nováka inflace ještě asi setrvá nad třemi procenty. „Avšak ve čtvrtém čtvrtletí začne zpomalovat a zamíří pod tři procenta. Zvolnění inflace až na dvě procenta se však dočkáme až v příštím roce,“ uvedl.

Inflaci nad třemi procenty podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáš Kovandy pomáhá udržovat spotřebitelská poptávka. „Za celý letošní rok je třeba počítat s inflací ve výši 3,1 procenta. Letos však již takto navýšená inflace nepodnítí Českou národní banku ke zvýšení základních úrokové sazby, neboť vývoj ve světě je stále až příliš nejistý,“ uvedl.

Podle analytika České spořitelny Jiřího Polanského se postupně začne v cenách projevovat propad české ekonomiky. „Ale tento vliv bude spíše jen mírný. Proto zůstane inflace vysoká i nadále a její zpomalení bude jen v řádu desetin procentního bodu. Hlavním proinflačním vlivem zůstává vedle růstu cen potravin především silný trh práce a přehřátí české ekonomiky z doby před nástupem pandemie,“ uvedl.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova