Zlato (oz) / USD
1 730,26
0,07 %
Zlato (oz) / CZK
41 947,44
0,02 %
EUR / USD
1,11
0,00 %
USD / CZK
24,24
0,04 %
Z domova
Meziroční inflace podle odhadů v srpnu mírně klesla na 2,8 procenta

Meziroční inflace v srpnu podle odhadů analytiků oslovených ČTK mírně klesla na 2,8 procenta z červencových 2,9 procenta. Důvodem je zlevnění pohonných hmot a korekce předchozího růstu cen některých potravin. Český statistický úřad zveřejní údaje o inflaci v úterý 10. září.

Meziroční inflace v srpnu podle odhadů analytiků oslovených ČTK mírně klesla. Foto: iStock

„Ceny pohonných hmot v srpnu dále prohloubí svůj pokles vlivem nižších cen ropy. Proti tomu budou působit vyšší ceny dovolených vlivem probíhající turistické sezony,“ uvedl analytik Raiffeisenbank Luboš Růžička. Potraviny podle něj díky sezonním faktorům meziměsíčně mírně klesnou, jejich meziroční růst se ale udrží nad třemi procenty.

„Meziroční spotřebitelská inflace v srpnu pravděpodobně lehce zvolní, když za tímto vývojem bude stát částečná korekce předchozího nárůstu cen některých potravin a další snížení cen pohonných hmot,“ uvedl analytik České spořitelny Jiří Polanský.

Analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák upozornil, že v meziročním srovnání zůstaly v srpnu i nadále hlavním zdrojem růstu inflace náklady spojené s bydlením včetně energií. Ty tak podle něj přispívají k celkovému růstu spotřebitelské inflace zhruba z poloviny.

„Významně se nad dvěma procenty spotřebitelská inflace udrží i ve zbylých měsících letošního roku a v souhrnu za celý rok by měla dosáhnout 2,7 procenta,“ uvedl.

(ČTK)