Zlato (oz) / USD
1 916,42
0,26 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Meziroční inflace v červnu podle odhadů stoupla na 2,5 procenta

Meziroční inflace v červnu stoupla na 2,5 procenta z květnových 2,2 procenta. Vyplývá to z odhadů analytiků oslovených včera ČTK. K růstu podle nich přispěly hlavně vyšší ceny pohonných hmot, dovolených a potravin. Údaje zveřejní Český statistický úřad ve středu 11. července.

Růst inflace potáhnou zejména ceny pohonných hmot, sezonní zvýšení cen dovolených a zřejmě i ceny potravin. Foto: iStock

„Průměrná cenová úroveň v červnu podle našich výpočtů dále rostla. Celkově se průměrná cenová hladina zvýšila o 0,3 procentního bodu, když ji podpořily všechny její hlavní složky.

Celková inflace by se tak měla dostat na 2,5 procenta,“ uvedl analytik Komerční banky Viktor Zeisel. Takto silný cenový růst dává podle něj České národní bance další munici k utahování měnové politiky.

Červnovou meziměsíční inflaci čeká analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský 0,3 procenta. Růst inflace podle něj potáhnou zejména ceny pohonných hmot, sezonní zvýšení cen dovolených a zřejmě také ceny potravin.

Meziroční míra inflace tak zrychlí na 2,5 procenta ze 2,2 procenta v květnu, když valná část tohoto přírůstku půjde na vrub cenám pohonných hmot.

Po překvapivém zrychlení růstu spotřebitelských cen v květnu bude pokračovat svižné tempo i v červnu, doplnil analytik Raiffeisenbank František Táborský. Inflaci podpoří zejména růst cen potravin, pohonných hmot i dovolených. Po sérii zdražení naopak klesnou ceny piva či vína, ale také oblečení. Celkově očekává meziroční inflaci 2,5 procenta. Byla by tak o 0,6 procentního bodu vyšší, než jakou očekává inflaci ČNB ve své poslední prognóze, připomněl.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova