Zlato (oz) / USD
1 954,41
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
43 258,09
0,00 %
EUR / USD
1,18
0,00 %
USD / CZK
22,13
0,00 %
Z domova
Maláčová chce do 14 dnů svolat jednání vlády a odborů o platech

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) se chystá do 14 dnů svolat jednání zástupců vlády a odborů o růstu platů na příští rok. Řekla to dnes novinářům. Šéfka státní pokladny Alena Schillerová (za ANO) zopakovala, že v návrhu rozpočtu počítá s přidáním o dvě procenta. Takové navýšení je podle Maláčové nedostatečné.

Odboráři požadují pro učitele 15 procent, pro neučitelské profese a zdravotníky růst platů o deset procent a pro ostatní o osm. Foto: iStock

Odboráři požadují pro neučitelské profese a zdravotníky růst platů o deset procent a pro ostatní o osm procent, pro učitele o 15 procent. Podle návrhu ministerstva financí by si pedagogové měli přilepšit o 10 procent.

„S vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD) jsme se dnes dohodli, že do 14 dnů svoláme vládní jednání za účasti ministryně financí a premiéra a odborů. Měli bychom usilovat o to, aby vyjednávání bylo co nejrychlejší, abychom se v celé věci posunuli,“ uvedla Maláčová.

Schillerová řekla, že v rozpočtu nyní počítá s dvouprocentním přidáním. Podle odhadů jejího úřadu by inflace měla příští rok dosahovat 2,2 procenta. „Jsem si toho vědoma. Bude to předmětem vyjednávání. Se svou představou přijdu na jednání se sociálními partnery,“ uvedla šéfka státní pokladny.

Odborům dvě procenta navíc nestačí

Odbory poukazují na to, že by se při takovém navýšení s očekávanou inflací pracovníkům veřejných služeb a správy výdělky reálně snížily. Předáci původní požadavky zmírnit nechtějí.

Vládní nařízení, které růst platů upravuje, připravuje ministerstvo práce. Podle Maláčové sociální demokraté chtějí prosazovat vyšší přidání než o 2,2 procenta inflace. „Dvě procenta považujeme za nedostatečná,“ uvedla šéfka resortu práce. Dodala, že počítá s tím, že výdělky ve veřejném sektoru porostou o víc, než navrhlo ministersvo financí.

(ČTK)