Zlato (oz) / USD
1 915,27
0,46 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Koruna po zasedání ČNB k úrokovým sazbám mírně posílila

Česká měna po včerejším zasedání centrální banky k úrokovým sazbám mírně posílila. K 17:00 koruna zpevnila oproti předchozímu závěru k euru o šest haléřů na 23,58 Kč/EUR a k dolaru o pět haléřů na 21,77 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. Česká národní banka (ČNB) podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech.

koruna
Bankovní rada ČNB také navíc rozhodla, že bude i nadále bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny. Foto: iStock

Ačkoli rozhodnutí bankovní rady ČNB o výši sazeb bylo očekávané, následná tisková konference guvernéra banky Aleše Michla měla podle analytiků „jestřábí“ vyznění, na což koruna reagovala posílením. Michl se totiž vymezil proti tržním očekáváním brzkého snižování úrokových sazeb.

„Nechal si otevřená vrátka pro případné zvýšení sazeb. Z tohoto pohledu bude důležitá analýza mzdového vývoje na počátku letošního roku. Trh reagoval mírným zvýšením sazeb na peněžním trhu,“ sdělil analytik Komerční banky Jan Vejmělek.

„Česká národní banka podobně jako ECB (Evropská centrální banka) či Fed (centrální bankovní systém USA) ví, že pokud nemá inflaci blízko cíle, musí se proti tržním spekulacím vymezit. To rozhodně učinila, čímž brání, aby měnové podmínky uvolnila slabší koruna,“ uvedl analytik společnosti Patria Finance Tomáš Vlk.

Bankovní rada ČNB také navíc rozhodla, že bude i nadále bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny. „Silná koruna je podle Michla vítaná a může být ještě silnější než včera,“ řekl Vlk.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Včera kolem 17:00
Kč/EUR 23,64 23,58
Kč/USD 21,82 21,77

Zdroj: Patria Online

(ČTK)

Další z kategorie Z domova