Zlato (oz) / USD
1 601,87
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
37 037,76
0,00 %
EUR / USD
1,08
0,00 %
USD / CZK
23,12
0,00 %
Z domova
Koruna oslabila o deset haléřů k euru a o 24 haléřů k dolaru

Koruna včera oslabila k oběma hlavním světovým měnám. Vůči euru klesla ve srovnání se středečním závěrem o deset haléřů na 25,77 Kč/EUR. K dolaru oslabila o 24 haléřů a v 17:00 se podle serveru Patria Online obchodovala za 23,30 Kč/USD. Kurzy reagovaly na středeční zasedání centrální banky USA (Fed) i jednání bankovní rady České národní banky (ČNB).

Koruna včera oslabila k euru i dolaru. Foto: iStock

Fed podle očekávání oznámil snížení základní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. Šéf centrální banky USA Jerome Powell ale poté na tiskové konferenci uvedl, že snížení je pouze úpravou měnové politiky v polovině cyklu, a není tak začátkem dlouhodobého cyklu snižování úroků. Připustil však, že by úroky mohly ještě klesnou, neuvedl však kolikrát.

Dolar po rozhodnutí Fedu posílil a k euru a koši měn stoupl až na nejvyšší hodnotu od května 2017. Pokles úroků sice obvykle oslabuje měnu země, která úroky snížila, trhy však uklidnilo ujištění, že tento krok není začátkem cyklu snižování úroků. Trhy také čekají, že další centrální banky budou Fed následovat.

Bankovní rada ČNB včera jednomyslně nechala úrokové sazby beze změny, zůstávají tak na dvou procentech. Podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka by úrokové sazby mohly velmi pravděpodobně zůstat beze změny i v následujících čtvrtletích.

„Takže když si to shrneme, jak to všechno dohromady číst? Jednoduše: ekonomiky zpomalují pořád víc a víc, úroky všude kolem nás i u nás dříve či později půjdou ještě níž, dolar bude ještě silnější a koruna ještě slabší,“ uvedla ředitelka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Včera kolem 17:00
Kč/EUR 25,67 25,77
Kč/USD 23,06 23,30

Zdroj: Patria Online

(ČTK)