Zlato (oz) / USD
1 919,32
0,52 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Konec intervencí, co bude dál?

S ukončením devizových intervencí České národní banky (ČNB) se stále víc ekonomických serverů začíná zabývat tím, co se dál bude dít s českou korunou. Od roku 2013 až do letošního dubna centrální banka brzdila korunu ve zhodnocování. S rostoucí inflací však důvody ke znehodnocování koruny pominuly. Ve čtvrtek odpoledne koruna posílila na 26,62 Kč za euro, což je o 1,6 procenta. V závěru března stálo euro kolem 27,10 koruny.

Konec intervencí ve Švýcarsku přinesl jednodenní skok švýcarského franku o 41 procent. Foto: iStock

Agentura Bloomberg v této souvislosti připomíná jednodenní skok švýcarského franku o 41 procent, když v roce 2015 tamní centrální banka, podobně jako nyní česká, přestala intervenovat proti posilování švýcarského franku.

Nyní podobná chvíle nastala i pro investory, kteří si nahromadili česká aktiva v naději na bezrizikový zisk. Prudkému zhodnocení koruny ale ČNB hodlá vzdorovat. Varovala, že se může k intervencím kdykoli vrátit.

„Chcete-li odblokovat směnný kurs, pak vám ČNB může ukázat, jak na to,“ chválí naši národní banku vedoucí výzkumu makléřské firmy City Index v Londýně Kathleen Brooksová, podle níž „demontáž dlouhodobě drženého měnového režimu nemusí být tak vratká jako ve Švýcarsku v roce 2015“.

Jaké výkyvy lze očekávat?

„Je to zcela rozdílné od švýcarského uvolnění měnového kursu, které bylo naprosto nečekané a zastihlo trhy nepřipravené,“ dodává Manik Narain, ekonom švýcarské banky UBS, který si myslí, že koruna by se měla zhodnotit o šest procent.

„Musíme být trpěliví, neměli bychom se nechat zviklat tím, co se děje v prvních hodinách a dnech po ukončení intervencí,“ řekl guvernér ČNB Jiří Rusnok novinářům v Praze. „Je to tak trochu, jako když se pacient probouzí z narkózy. Nemusí se nějakou dobu cítit dobře, ale to neznamená, že operace nebyla úspěšná.“

Analytici se příliš neliší v odhadech, jaké výkyvy kursu lze nyní očekávat. Hlavní ekonom české afilace banky UniCredit Pavel Sobíšek se domnívá, že kurs se bude pohybovat v rozmezí 25 až 28 korun za euro, Peter Attard Montalto z holdingu Nomura tipuje, že by to mohlo být mezi 25 a 27,50 koruny za euro.

ČNB sedí na miliardách eur

„Uvolněním měny česká centrální banka signalizuje důvěru v ekonomiku. Že se dokáže vyrovnat se silnější měnou, která učiní export méně konkurenceschopný, ale současně zlevní dovozy. Meziroční růst spotřebitelských cen nyní přesahuje dvě procenta a hrubý domácí produkt se podle předpovědí ekonomů oslovených agenturou Bloomberg, má v příštích třech letech zvyšovat minimálně o 2,6 procenta,“ napsala agentura.

Poslední oficiální údaje ukazují, že ČNB, aby zabránila koruně posilovat, za čtyři roky nakoupila 47,8 miliardy eur. Letos byl objem intervencí největší, zhruba 36 miliard eur. „Po očištění od běžných příjmů je v platební bilanci vidět celková spekulativní pozice kolem 50 miliard až 60 miliard eur,“ odkazuje Bloomberg na analytika ČSOB Jana Bureše.

Je tu riziko, že se něco pokazí

„Alespoň část spekulativního kapitálu už uprchla, když centrální banka přestala regulovat kurs koruny na konci března. Koruna od té doby čelí volatilitě, jakou jsme už léta neviděli,“ komentuje situaci Bloomberg. „Sázky na měnové zisky přilákala rekordní množství zahraničního kapitálu.“

„Počáteční zisky jsou zřejmě nižší, než investoři čekali,“ dodává Paul McNamara, manažer britského správce investic GAM UK, který spravuje majetek v hodnotě 6,3 miliardy dolarů. „Je tu riziko, že se něco pokazí, protože pozice koruny je dlouhodobě obrovská a dveře příliš malé. To je přesně důvod, proč jsme zůstali mimo tento obchod,“ říká v příměru McNamara.

(rek)

Další z kategorie Z domova