Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Komerční banka vyplatí akcionářům 47 Kč na akcii, Moneta Money Bank osm korun

Celkem asi 13 miliard korun vyplatí svým akcionářům formou dividend dvě české banky – Komerční banka a Moneta Money Bank, které měly včera valnou hromadu. Valná hromada Komerční banky schválila návrh vyplatit dividendy za 8,9 miliardy korun, což je 47 Kč na akcii před zdaněním, Moneta Money Bank vyplatí za loňský rok dividendu přes čtyři miliardy Kč, což je osm Kč na akcii před zdaněním.

Komerční banka loni zvýšila čistý zisk o 8,5 procenta na 15,274 miliardy Kč. Foto: kb.cz

Komerční banka loni zvýšila čistý zisk o 8,5 procenta na 15,274 miliardy Kč. Objem úvěrů banka zvýšila o 1,8 procenta, objem vkladů stoupl o 8,9 procenta. Komerční banka patří mezi největší tuzemské banky. Jejím hlavním majitelem je francouzská Société Générale s podílem 60,4 procenta. S akciemi banky se obchoduje na pražské burze. Včera poklesly o 0,6 procenta na 916 Kč. Na konci loňského roku měla banka 1,664 milionu klientů. Loni banka vyplácela dividendu 7,6 miliardy Kč, tedy 40 Kč na akcii před zdaněním.

Nárok na dividendu má akcionář, který byl majitelem akcie Komerční banky k 18. dubnu, dividenda se stává splatnou k 28. květnu. Valná hromada také schválila návrh na změnu stanov ve znění, které předložilo představenstvo. Hlavním důvodem změny je zavedení povinné účasti zástupců zaměstnanců v dozorčí radě.

„Komerční banka je typickým příkladem české firmy ovládané zahraniční matkou, kde dividenda je jednou z hlavních motivací managementu. A ta bude pravděpodobně dominantní i v dalších letech,“ uvedl František Bostl z poradenské firmy Starteepo. Dividendová politika KB je tak podle něj jistě stabilnější než třeba v případě ČEZ, kde hrají významnou roli politická rizika. Od vstupu Monety Money Bank na burzu se však KB musí dělit o přízeň investorů, kteří tak diverzifikují své investice v rámci českého bankovního sektoru, dodal.

Tuzemští investoři blázní po dividendách

Moneta, která do předloňského května působila pod názvem GE Money Bank, vyplácí dividendu akcionářům od vstupu na pražskou burzu podruhé. Loni vyplatila 9,80 Kč na akcii před zdaněním, za loňský rok pošle akcionářům hrubou dividendu osm Kč na akcii.

„Tuzemští investoři blázní po dividendách. Není proto divu, že právě u Monety je dividenda hlavním tahákem. Udržitelnost takto vysoké dividendové politiky je však pro všechny velkým otazníkem. Marže finančního sektoru jsou totiž dlouhodobě pod tlakem a Moneta může své pomyslné dividendové prvenství ztratit,“ komentoval výsledky Bostl. Očekává, že se během následujících let dividendy Monety zařadí na úroveň dividend ČEZ, Philip Morris či nově příchozí firmy Prabos, která vstupuje na burzu v polovině května.

Obuvnická firma dodá armádě v období tří let několik typů polní obuvi v hodnotě 600 milionů a policii v průběhu dvou let boty za 100 milionů korun. Společnost se závodem v moravském Slavičíně v minulosti dodávala boty například litevské armádě nebo německému Bundeswehru. Prabos vybaví také Policii ČR, která si objednala nízké a vysoké boty s klimamembránou.

(red, ČTK)

Další z kategorie Z domova