Zlato (oz) / USD
2 332,23
0,44 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Jurečka: Minimální mzda by podle predikcí mohla v roce 2029 být 27 400 korun

Minimální mzda by podle predikcí ministerstva financí mohla v roce 2029 činit zhruba 27 400 korun. Dostat by se měla na 47 procent průměrné mzdy. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Letos nejnižší výdělek dosahuje 18 900 korun, tedy asi 41 procent průměrné mzdy. Nové nastavení minimální mzdy upravuje novela zákoníku práce, kterou bude projednávat Sněmovna.

bankovky, peníze
Minimální mzda by podle predikcí ministerstva financí mohla v roce 2029 činit zhruba 27 400 korun. Foto: iStock

„Minimální mzda v příštích letech poroste na hodnoty, které tu v minulosti za 30 let nebyly. Dostaneme se na 47 procent vůči průměrné mzdě. Když vezmu predikci z ministerstva financí z jejich dat, tak by minimální mzda mohla v roce 2029 vycházet zhruba na 27 400 korun,“ řekl Jurečka.

Podle novely pracovního kodexu by se minimální mzda v Česku měla postupně dostat do roku 2029 z nynějších asi 41 procent na 47 procent průměrné mzdy. Poměr by se měl každý rok zvedat pravidelným tempem. Zaručená mzda, která představuje nejnižší výdělek podle odbornosti, náročnosti a odpovědnosti práce a která se vyplácí v osmi stupních od minimální mzdy do jejího dvojnásobku, by se měla od ledna ve firmách zrušit. Zůstat by měla jen ve veřejném sektoru, ale ve čtyřech stupních od minimální mzdy do jejího 1,6násobku.

Po předvídatelném zvyšování minimální mzdy a nastavení její valorizace volali zaměstnavatelé i odboráři. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) růst poměru k průměrné mzdě vítá. Požadovala ale 50 procent. Odbory však nesouhlasí s rušením zaručených výdělků ve firmách. To požadovali naopak podnikatelé. Jurečka už dřív řekl, že je nastavení výsledný kompromis.

Přiměřené minimální mzdy upravuje předloňská směrnice EU, kterou mají členské země promítnout do praxe do poloviny letošního listopadu. Předpis doporučuje nejnižší výdělek na 60 procentech mediánu hrubé mzdy či na 50 procentech průměrné hrubé mzdy. ČMKOS zvažuje, že se kvůli záměru zrušit zaručenou mzdu ve firmách bude stěžovat Evropské komisi. Předáci v tom vidí porušení směrnice. Jurečka v pátek řekl, že právní názor odborů nesdílí.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova