Zlato (oz) / USD
1 601,87
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
37 037,76
0,00 %
EUR / USD
1,08
0,00 %
USD / CZK
23,12
0,00 %
Z domova
Jednání o rozpočtu se chýlí ke konci. Zbývá MPSV a zdravotnictví

Vyjednávání jednotlivých ministrů s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) o rozpočtu na příští rok se blíží ke konci. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) i ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) včera vyjednali oba po čtvrt miliardě korun navíc.

Posílení rozpočtů ministerstev by podle Schillerové nemělo plánovaný deficit zvýšit. Foto: vlada.cz

Většina ministrů už o rozpočtech svých resortů jednala, zbývá páteční pokračování schůzky Schillerové s ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou (ČSSD) a v příštím týdnu s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO). Oproti původně plánovanému rozpočtu se ministrům dosud podařilo domluvit navíc přes 11,5 miliardy korun.

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) dostane oproti původnímu návrhu rozpočtu na příští rok 250 milionů korun navíc na boj se suchem. Rozpočet MŽP na rok 2020 byl tak měl činit zhruba 6,24 miliardy Kč bez evropských dotací, s nimi téměř 16 miliard korun. Přidané peníze se budou investovat například do obnovy mokřadů, výsadby remízků a stromů a umělé infiltrace. Využije je i Česká geologická služba, která zkoumá stav podzemních vod.

Na schůzku s ministryní Schillerovou včera dorazila také ministryně Benešová a požadovala navýšení o půl miliardy. Vyjednala ale 251 milionů korun navíc a výsledek označila za rozumný kompromis. Novinářům řekla, že odchází spokojená. Většinu přidaných prostředků – 200 milionů korun – získá Vězeňská služba, 50 milionů poputuje na dostavbu pražského Justičního areálu Na Míčánkách. „Chtěli jsme srovnat příkrosti mezi hasiči a Vězeňskou službou, protože kdyby se postupovalo tak, jak bylo navrženo, tak by to bylo nespravedlivé vůči Vězeňské službě,“ uvedla Benešová. Hasiči si v uplynulých dnech vyjednali 400 milionů korun navíc, policie dostala přidáno 1,1 miliardy Kč.

Schillerová už o rozpočtu jednala s většinou ministrů

Zatím největší zvýšení proti původnímu plánu vyjednal před dvěma týdny ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) pro Státní fond dopravní infrastruktury. Fond by měl hospodařit se 70 miliardami korun, což je o pět miliard více, než předpokládal původní návrh rozpočtu. Schillerová výrazné zvýšení rozpočtu fondu zdůvodňovala tím, že v době zpomalujícího hospodářského růstu je třeba dát více peněz do investic. To kvituje i prezident Miloš Zeman.

Nad rámec rozpočtů jednotlivých ministerstev půjde příští rok 492 milionů korun na digitalizaci. Po středečním jednání se Schillerovou to řekl vládní zmocněnec pro informační technologie a digitalizaci Vladimír Dzurilla. Schillerová doplnila, že během tří let do roku 2022 půjde o zhruba 1,2 miliardy korun. Letos podle zmocněnce pokryly resorty výdaje na digitalizaci plně ze svých kapitol.

V pátek čeká Schillerovou pokračování schůzky s ministryní Maláčovou. V úterý ani po pětihodinovém setkání k dohodě nedospěly. Požadavek Maláčové na posílení rozpočtu ministerstva o 11 miliard korun stále Schillerová považuje za nereálné. Věří, že se k dohodě dopracují. „Myslím si, že jsme poměrně blízko,“ řekla v úterý Schillerová. Příští týden na ministerstvo financí zamíří ministr zdravotnictví.

Ministr školství Robert Plaga (ANO), který u Schillerové byl v pondělí a vyjednal miliardu korun navíc na zajištění nových učitelů, bude v následujících týdnech usilovat o navýšení rozpočtu na sport pro příští rok o asi miliardu korun. Peníze navíc jsou podle ministerstva školství potřeba na výraznější modernizaci sportovišť. Vyšší výdaje na sport podporuje i premiér Andrej Babiš (ANO).

Premiér Babiš i ministryně Schillerová nadále trvají pro příští rok na schodku 40 miliard korun. Posílení rozpočtů ministerstev by podle Schillerové nemělo plánovaný deficit zvýšit, prostor pro vyšší výdaje umožnila nová prognóza ministerstva financí a úspory u obsluhy státního dluhu. Komunisté, kteří vládu tolerují, chtějí schodek o deset miliard snížit. O tématu bude příští týden jednat Schillerová s předsedkyní rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Miloslavou Vostrou (KSČM). Kabinet musí konečnou verzi státního rozpočtu předložit do Sněmovny do konce září.

(ČTK)