Zlato (oz) / USD
1 911,47
0,61 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Inflace podle ekonomů ještě stále není na vrcholu, ten bude až u sedmi procent

Podle některých analytiků by inflace mohla být v lednu 2022 dokonce až poblíž sedmi procent. Podle nich přitom údaje ukazují, že inflaci neovlivňují jen externí vlivy. Očekávají proto, že na prosincovém zasedání Česká národní banka (ČNB) opět zvýší úrokové sazby.

Inflace má svůj vrchol stále ještě před sebou a ve zbytku letošního roku a na počátku příštího roku se dostane nad šest procent. Vyplývá to z vyjádření ekonomů oslovených dnes ČTK. Foto: iStock

Spotřebitelské ceny v říjnu meziročně stouply o 5,8 procenta, nejvíce od října 2008. Proti letošnímu září tak růst inflace zrychlil o 0,9 procentního bodu, což bylo nejvýraznější zrychlení od ledna 2012. Meziročně zdražilo především bydlení. Nájemné bylo v říjnu o 3,5 procenta dražší než před rokem, vodné a stočné zdražilo o 5,5 procenta. Ceny za dopravu se zvýšily o 11,6 procenta, za alkohol a tabák pak o 8,6 procenta. O více než deset procent zdražily oděvy a obuv. Více lidé platili i za stravovací služby a některé potraviny.

„Inflace má svůj vrchol teprve před sebou. Aktuálně očekávám, že inflace bude vrcholit citelně nad šesti procenty v prvním čtvrtletí 2022 a poté se bude postupně do konce roku snižovat ke třem procentům. V souladu s novým scénářem ČNB na vývoj úrokových sazeb předpokládáme další brzké navýšení její základní sazby,“ uvedl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumeberský.

Inflaci podle ekonoma Komerční banky Michala Brožky sice v prosinci a listopadu zřejmě mírně přibrzdí odpuštění plateb DPH za energie. „Největší otazníky ale směřují na leden, který obchodníci častěji využívají k úpravě ceníků. Počítáme s tím, že meziroční míra inflace na začátku příštího roku vystoupá nad šest procent,“ uvedl. Rychlý růst spotřebitelských cen a riziko navyšování inflačních očekávání povedou podle Brožky k dalšímu zvyšování základní úrokové sazby ČNB, a to na 3,75 procenta v prvním čtvrtletí příštího roku. Nyní je základní sazba na 2,75 procenta.

„Další výrazný růst inflace svědči o tom, že nejde pouze o externí vlivy, ale podepisují se na něm též růst mezd a platů, rozpočtové schodky a nízké úrokové sazby v bankách. Tím se též potvrzuje prognóza ČNB, která vedla k zásadnímu navýšení úrokových sazeb, které by mělo postupně toto zdražování zastavit,“ uvedl ekonom a partner PwC Petr Kříž.

I podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka je růst říjnové inflace argumentem pro bankovní radu ČNB, aby i v prosinci zvýšila úrokové sazby. „Zároveň je však třeba zmínit, že před prosincovým zasedáním bankovní rady budou mít centrální bankéři k dispozici výsledek inflace za listopad. V závěru letošního roku je velmi pravděpodobné, že se meziroční růst spotřebitelské inflace dostane nad šest procent,“ uvedl.

Hlavní ekonom Deloitte David Marek poznamenal, že hlavním faktorem inflace v říjnu bylo zdražování pohonných hmot, nicméně údaje ze spotřebitelského koše podle něj ukazují, že inflace je nyní plošná záležitost. „Inflace vyšplhala na dlouho nevídané hodnoty kvůli souhře nabídkových a poptávkových faktorů. Na začátku příštího roku dostane další impuls v podobě výrazného zdražení zemního plynu a elektřiny a nejspíše přesáhne sedm procent,“ uvedl.

Analytik Raiffeisenbank David Vagenknecht očekává, že inflace ke konci roku stoupne na 6,6 procenta a v lednu by mohla být poblíž sedmi procent. Následně by během první poloviny roku měla zůstat na vysokých úrovních a začít klesat až ve druhé polovině příštího roku. „ČNB je nucena vzhledem k další akceleraci inflace pokračovat ve zvyšování sazeb. Již na prosincovém zasedání očekáváme zvýšení o 0,75 procentního bodu na 3,5 procenta a v únoru 2022 na 3,75 procenta,“ odhadl.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova