Zlato (oz) / USD
1 409,31
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
31 514,31
0,00 %
EUR / USD
1,14
0,00 %
USD / CZK
22,36
0,00 %
Z domova
Inflace letos bude vyšší než loni, odhadují analytici

V letošním roce bude průměrná míra inflace zřejmě vyšší než loni, odhadují analytici. Hned zpočátku letošního roku inflace stoupne kvůli růstu cen energií, zároveň budou dražší potraviny kvůli loňské slabší sklizni. Naopak levnější by měly letos být pohonné hmoty díky vývoji cen ropy, odhadli ekonomové. Inflace by tak podle nich měla růst především v první polovině roku, kdy by se mohla přiblížit třem procentům.

Spotřebitelské ceny v Česku za loňský rok v průměru vzrostly o 2,1 procenta. Byla to třetí nejvyšší průměrná roční míra inflace za posledních deset let. Foto: Pixabay

Spotřebitelské ceny v Česku za loňský rok v průměru vzrostly o 2,1 procenta. Byla to třetí nejvyšší průměrná roční míra inflace za posledních deset let. V samotném prosinci spotřebitelské ceny stouply meziročně o dvě procenta, stejně jako v listopadu. Proti listopadu spotřebitelské ceny vzrostly o 0,1 procenta.

„Začátkem příštího roku by měly spotřebitelské ceny strmě vzrůst opět ke 2,5 procenta. Zdražování bude pohánět rekordní růst mezd a hlavně dramatický nárůst cen energií. V průměru by tak v tomto roce měly vzrůst spotřebitelské ceny o 2,6 procenta,“ uvedl analytik Raiffeisenbank František Táborský.

Dražší energie se zvláště znatelně projeví v inflaci podle hlavního ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy během prvního čtvrtletí. „Inflace za první měsíce roku 2019 tak pravděpodobně bude atakovat tříprocentní úroveň, bude nejvýše od roku 2012. Za celý letošní roky vykáže míra inflace 2,5 procenta, a bude tak o čtyři desetiny procentního bodu vyšší než loni,“ uvedl.

Letošním inflačním faktorem budou ceny potravin

Hlavní ekonom Deloitte David Marek upozornil, že dominantním inflačním faktorem letos budou zřejmě ceny potravin. „V cenách potravin se bude postupně promítat loňská nízká sklizeň základních zemědělských plodin,“ uvedl.

Tlaky na růst cen budou letos podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera také sílit kvůli situaci trhu práce, kde je nedostatek pracovníků, a růstu mezd. „K tomu se přidá i růst cen energií, zejména elektřiny a plynu pro domácnosti, a patrně i ceny potravin z titulu horší sklizně v loňském roce,“ uvedl.

Za celý letošní rok by měla podle něj průměrná inflace dosáhnout obdobné úrovně jako loni. „Bez nedávného poklesu ceny ropy by však byly inflační vyhlídky pro letošní rok podstatně vyšší, a to kolem 2,6 procenta,“ dodal.

(ČTK)