Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Index: Většina podílových fondů v dubnu investorům vydělala

Většina podílových fondů v dubnu investorům vydělala, od počátku roku jsou vesměs v několikaprocentním plusu. Akciové fondy získaly od ledna do konce dubna přes pět procent, dluhopisové fondy 2,6 procenta a smíšené fondy více než tři procenta. Vyplývá to z aktuálního Partners indexu podílových fondů za duben, který má ČTK k dispozici.

graf
Většina podílových fondů v dubnu investorům vydělala, od počátku roku jsou vesměs v několikaprocentním plusu. Foto: iStock

Partners index akciových fondů vzrostl během dubna o 0,9 procenta a od začátku roku je v kladných číslech o 5,4 procenta. Rostly také dluhopisové fondy a Partners index dluhopisových fondů vykázal v dubnu růst o 0,6 procenta, od začátku roku pak 2,6 procenta. Smíšené fondy zareagovaly na růst akcií i dluhopisů a vzrostly v dubnu o 0,5 procenta a od začátku roku o 3,4 procenta.

„Protože klesala inflace, opadal strach z dalšího prudkého zpřísňování měnových politik ze strany centrálních bank. Investoři poptávali kvalitní dluhopisy a jejich ceny rostly, což pomohlo ke kladné výkonnosti dluhopisovým fondům. Posílily i české státní dluhopisy navzdory rekordnímu 170miliardovému deficitu za první čtyři měsíce roku. Důvodem bude pravděpodobně prudký pokles inflace z lednových 17,5 procenta na březnových 15 procent,“ uvedl ekonom Partners Martin Mašát.

Průměrná výkonnost korunových globálně diverzifikovaných akciových fondů nabízených v ČR se pohybovala v dubnu okolo 0,9 procenta. Za posledních 12 měsíců jsou investoři v plusu v průměru o 0,4 procenta. Speciálně zaměřené akciové fondy zaznamenaly v posledním měsíci nárůst o 1,8 procenta a za rok jsou výše o 2,1 procenta. Důvodem lepšího dubnového výkonu specifických akciových fondů je prudké posílení akcií ve středoevropském regionu, které táhnou nahoru posilující lokální měny.

Majetek, který mají Češi uložený v podílových fondech, za loňský rok podle Asociace pro kapitálový trh vzrostl o 44 miliard na 751,5 miliardy korun. Nejvíc vzrostl podíl majetku v dluhopisových fondech, snížil se naopak objem majetku v akciových a smíšených fondech.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova