Zlato (oz) / USD
1 926,52
0,41 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Index: Průměrný český investor do fondů letos ztratil 0,3 procenta

Průměrný český investor do fondů za tři čtvrtetí skončil ve ztrátě 0,3 procenta. Za samotné třetí čtvrtletí je v zisku 0,5 procenta. Vyplývá to z Indexu českého investora (CII750) společnosti Swiss Life Select a agentury Thomson Reuters. Index průběžně sleduje výkonnost 750 investičních fondů působících na českém kapitálovém trhu.

Konzervativní investoři, kteří svěřili svůj majetek dluhopisovým fondům, jsou naopak ve ztrátě. Index CII750 za uplynulé čtvrtletí zaznamenal ztrátu dluhopisových fondů 0,49 procenta. Foto: iStock

Největší zisk českému investorovi přinesly za uplynulé čtvrtletí akciové fondy zaměřené na USA, které těží z růstu tamního akciového trhu. Stejně jako v minulém čtvrtletí i nyní největší ztráty vykázaly akciové fondy rozvíjejících se zemí. Zisky nevykázaly ani dluhopisové fondy.

O poznání menší výnosy zaznamenali investoři sázející na akciové fondy asijských a evropských trhů. K celkovému zisku akciové části indexu ve třetím čtvrtletí (o 1,67 procenta) tak přispěly především výnosy fondů směřující na americký trh. Z nich pak svým výnosem vyčnívají sektorové fondy zaměřené na technologie a zdravotnický sektor.

„Ceny amerických akcií ženou vzhůru zisky amerických firem, za kterými stojí především zmírnění obav investorů z obchodních válek s Čínou a daňová reforma prezidenta Donalda Trumpa,“ uvedl hlavní analytik Swiss Life Select Michael Holec.

Konzervativní investoři jsou ve ztrátě

Konzervativní investoři, kteří svěřili svůj majetek dluhopisovým fondům, jsou naopak ve ztrátě. Index CII750 za uplynulé čtvrtletí zaznamenal ztrátu dluhopisových fondů 0,49 procenta.

„Ve Spojených Státech v tomto ohledu sehrály nezanedbatelnou roli zvyšující se úrokové sazby, které spolu se silným dolarem současně stáhly dolů již zmiňované rozvojové trhy. V eurozóně způsobila slabou výkonnost dluhopisových fondů naopak vypjatá politická situace, která negativně ovlivňuje ceny dluhopisů,“ upozornil Holec.

JPM Global Healthcare je neúspěšnější

Nejúspěšnějším fondem indexu CII750 se v uplynulém čtvrtletí stal fond JPM Global Healthcare, investující do akcií společností zdravotnického sektoru se ziskem 11,1 procenta. Naopak nejvíce, 11,3 procenta, ztratil fond Franklin India, pokrývající akciový trh Indie.

Index sestavují analytici za použití informací ze 750 fondů kolektivního investování, které jsou pro českého investora na domácím trhu běžně dostupné. Při výpočtu odborníci sledují nejen výnosnost fondů, ale i jejich váhy v celkovém investičním portfoliu v ČR.

Majetek, který mají Češi uložen v podílových fondech, stoupl za tři čtvrtletí o 4,5 miliardy na 488 miliard korun. Od vypuknutí krize v roce 2008 se investice ve fondech zdvojnásobily. Při rostoucím počtu investorů tak každý sedmý Čech investuje do fondů.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova