Zlato (oz) / USD
1 919,46
0,56 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Index: Průměrný český investor do fondů letos vydělal 7,1 procenta

Průměrný český investor vydělal v investicích do fondů za první pololetí roku 7,1 procenta. Z toho akciové fondy zaznamenaly v průměru růst o 12,1 procenta a dluhopisové 3,2 procenta. Vyplývá to z Indexu českého investora (CII750) společnosti Swiss Life Select a agentury Thomson Reuters. Index sleduje výkonnost 750 investičních fondů působících na českém kapitálovém trhu.

Většina fondů v Indexu českého investora byla v zisku. Pouze čtyři skončily v druhém čtvrtletí hůře, než ho začaly. Foto: iStock

„Samotné druhé čtvrtletí bylo pro českého fondového investora znovu úspěšné. V průměru vydělal 0,4 procenta, a přestože se tento zisk nedá poměřit s předchozím čtvrtletím, rok 2019 se zatím řadí mezi ty investičně úspěšné,“ uvedl hlavní analytik Swiss Life Select Michael Holec.

Většina fondů v Indexu českého investora byla podle něj podobně jako v prvním čtvrtletí v zisku. Pouze čtyři fondy skončily v druhém čtvrtletí hůře, než ho začaly. Dařilo se většině investičních aktiv včetně zlata. Na své si tak přišli jak konzervativní, tak i dynamičtí čeští investoři. Trhům pomohly centrální banky v Evropě i v USA, negativní vliv na výnosy měla naopak politika amerického prezidenta vůči Číně.

„Pro investice je souhra současných tržních a ekonomických událostí příznivá. Globální napětí a slábnoucí inflace znamená změnu přístupu centrálních bankéřů, kteří jsou nyní dokonce ochotní uvažovat o snižování úrokových sazeb. Hnací motor kapitálových trhů v prvním čtvrtletí letošního roku jim nadále pomáhá, a přestože ekonomický růst ochlazuje, kapitálové trhy si z toho nic nedělají,“ upozornil Holec.

Když trhy rostou, pak jsou to zpravidla akciové fondy, které vydělávají nejvíce. Tentokrát však právě kvůli slábnoucímu ekonomickému růstu a ochotě centrálních bankéřů snižovat sazby, se zhodnotily hlavně dluhopisové fondy. Ty si připsaly během druhého čtvrtletí jedno procento, akciové naopak ztratily 0,3 procenta.

Nejvíce se dařilo fondům zaměřeným na evropské akciové tituly a na zlato. Absolutně nejvíce si za čtvrtletí připsal fond BlackRock Emerging Europe (11,48 procenta). Od začátku roku však vládnou akciové fondy zaměřené na technologie, prvenství drží fond Franklin Technology s 27procentním ziskem.

Nejméně se podle Indexu českého investora během druhého čtvrtletí tohoto roku dařilo fondům zaměřeným na čínské akcie. Úplně největší ztrátu však zaznamenal akciový fond Schroder Global Energy (-14,16 procenta), zaměřený na energetiku. Pohledem od začátku roku se pak nejméně daří fondům zaměřeným na alternativní způsoby investování, první místo v kategorii nejhorších zaujal fond Schroder Alternative Risk Premia (-10,68 procenta).

Loni podílové fondy spíše prodělávaly. Nejhůře si vedly akciové fondy, které ztratily v průměru více než 11 procent hodnoty. Dluhopisové fondy prodělaly 0,4 procenta, fondy peněžního byly naopak v korunovém vyjádření přes čtyři procenta v plusu. Majetek, který mají Češi uložený v podílových fondech, stoupl v prvním čtvrtletí 2019 o 38,2 miliardy na 511,1 miliardy korun.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova