Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Index: Průměrný český investor do fondů od začátku roku vydělal 2,56 procenta

Průměrný český investor do podílových fondů od začátku roku vydělal 2,56 procenta. Za poslední tři roky zhodnotily investice majetek o 8,3 procenta, a to navzdory propadům většiny investičních nástrojů v loňském roce. Vyplývá to z Indexu českého investora (CII750) společnosti Fincentrum & Swiss Life Select. Index sleduje výkonnost 750 investičních fondů působících na českém kapitálovém trhu.

investice
Majetek, který mají Češi uložený v podílových fondech, za loňský rok podle Asociace pro kapitálový trh vzrostl o 44 miliard na 751,5 miliardy korun. Foto: iStock

V lednu investice v podílových fondech rostly o 3,84 procenta, v únoru však růst neudržely a klesly o 1,23 procenta. „Na počátku roku se na trzích pozitivně projevilo opadávání strachu z energetické krize a hluboké ekonomické recese v Evropě. Leden byl velice příznivý pro sektory růstových akcií a technologií. V průběhu února však začaly finanční trhy ztrácet, když se postupně ukazovalo, že navzdory očekávání výrobní a spotřebitelská inflace klesá pomaleji,“ uvedl hlavní analytik Fincentrum & Swiss Life Select Richard Bechník.

„Akciové fondy v čistém korunovém vyjádření za uplynulé dva měsíce vyrostly o 4,81 procenta. Naproti tomu dluhopisové fondy posílily o necelé jedno procento,“ doplnil Bechník.

Majetek, který mají Češi uložený v podílových fondech, za loňský rok podle Asociace pro kapitálový trh vzrostl o 44 miliard na 751,5 miliardy korun. Nejvíc vzrostl podíl majetku v dluhopisových fondech, snížil se naopak objem majetku v akciových a smíšených fondech.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova