Zlato (oz) / USD
1 730,26
0,07 %
Zlato (oz) / CZK
41 948,35
0,02 %
EUR / USD
1,11
0,00 %
USD / CZK
24,24
0,05 %
Z domova
Index: Průměrná sazba úvěrů bank v listopadu klesla na 6,46 procenta

Průměrná sazba spotřebitelských úvěrů v listopadu dosáhla 6,46 procenta ročně, meziročně tak klesla o 0,26 procentního bodu. Pokles je patrný i vůči minulému měsíci, a to 0,14 procentního bodu. Vyplývá to z dat Broker Consulting Indexu spotřebitelských úvěrů.

úvěrové společnosti zahájily masivní kampaně na podporu prodeje půjček v předvánočním období. Zájemci by se měli mít na pozoru. Foto: Pixabay

Od ledna 2017, kdy Broker Consulting tato data sleduje, se průměrné úrokové sazby snížily o 4,45 procentního bodu. Spotřebitelé, kteří si brali úvěry na vyšší částky před dvěma roky, nyní mohou využít konsolidace či refinancování úvěrů, a snížit si tak výrazně měsíční splátky.

„Změna proti říjnu není nijak dramatická, ale z televize, rádia a internetu je jasně zřejmé, že úvěrové společnosti zahájily masivní kampaně na podporu prodeje půjček v předvánočním období. Přesto by se všichni zájemci měli mít na pozoru. Nabídky Kupte teď, plaťte v lednu, nebo za tři měsíce a podobně, znějí lákavě, ale i během této krátké doby se finanční situace dlužníka může zcela změnit,“ uvedl hlavní analytik Broker Consulting Martin Novák,

Varoval také před prodejními triky některých obchodníků. Příkladem je nabídka nákupů jak s odloženým splácením, tak na kreditní kartu, kterou kupujícímu rovnou sjednají. „Může se jednoduše stát, že sice první tři měsíce nemusí splácet, ale pak dlužníka čeká úvěr s úrokovou sazbou výrazně vyšší, než je zmíněný průměr. Pokud se takové úvěry nakupí, může být cesta k dluhové spirále až překvapivě krátká,“ podotkl Novák.

Zájemci by se podle něj neměli nechat vmanipulovat do uzavření podnikatelského úvěru. Na ty se vztahuje jiná legislativa a výrazně nižší ochrana. V případě i sebemenšího nedodržení podmínek může poskytovatel vyžadovat velmi vysoké sankce, poznamenal Novák.

Index spotřebitelských úvěrů Broker Consulting ukazuje průměrnou úrokovou sazbu u spotřebitelských úvěrů, jež zprostředkovali konzultanti společnosti a pobočky OK POINT u kteréhokoli poskytovatele bankovních úvěrů. Jde o vážený aritmetický průměr, kdy hlavní vahou je objem úvěru. Tedy čím vyšší úvěr, tím jeho sazba do indexu vstupuje větší vahou.

(ČTK)