Zlato (oz) / USD
1 908,48
0,05 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Index: Průměrná sazba spotřebitelských úvěrů v dubnu stoupla o 0,07 bodu

Průměrná sazba spotřebitelských úvěrů v dubnu mírně vzrostla. Podle Broker Consulting Indexu spotřebitelských úvěrů se zvýšila o 0,07 procentního bodu na 6,86 procenta. Dubnová čísla tak potvrzují trend dlouhodobého růstu průměrné úrokové sazby u bezúčelových úvěrů, v porovnání s hypotékami jde ale o marginální posun, uvedla společnost Broker Consulting.

peníze
Aspektem, který definuje celkovou výši spotřebitelského úvěru, je více délka jeho splatnosti než samotná úroková sazba. Ideální je splatit dlužnou částku co nejdříve. Foto: iStock

S blížícím se obdobím letních dovolených lze podle odborníků očekávat zesílení poptávky po tomto typu úvěru. Zároveň apelují na opatrnost při sjednávání těchto typů úvěrů za účelem pořízení zbytných věcí. Na obdobné úrovni se hodnota sazeb pohybovala začátkem léta v roce 2018.

„Česká národní banka nevyloučila další navýšení základních sazeb, ani v tomto případě ale nepředpokládáme u spotřebitelských úvěrů prudší nárůst úrokové sazby. V dlouhodobém hledisku bude spíš zajímavé sledovat, jak jejich vývoj ovlivní jmenování nového guvernéra České národní banky Aleše Michla,“ uvedla analytička úvěrů Broker Consulting Michaela Pudilová.

Důležitým faktorem, který ovlivňuje poptávku po daném typu úvěru, je míra inflace. V posledních měsících stále roste a spolu s ní také výdaje na domácnost. Nemožnost naspořit na rodinnou rekreaci či na cokoli jiného pak mnozí řeší právě poskytnutím tzv. bezúčelové půjčky. „Dovolená na úvěr je zaručeně nejrychlejší cestou do dluhové pasti. Spotřebitelé by měli dobře zvážit, zda jim dva týdny radosti stojí za následných sedm až deset let utahování opasků a strádání celé rodiny,“ varovala Pudilová.

Aspektem, který definuje celkovou výši spotřebitelského úvěru, je více délka jeho splatnosti než samotná úroková sazba. Ideální je splatit dlužnou částku co nejdříve. Odborníci v této souvislosti upozorňují na racionální potřebu finančního plánování, díky kterému snižují domácnosti rizika zadlužení v rámci svých rozpočtů a mají větší šanci si naspořit. Mít finanční rezervu je vhodné nejen kvůli plánovaným výdajům, ale i z důvodu nepředvídatelných situací jako je nemoc, zvýšení záloh za energie nebo změna rodinné situace.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova