Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Z domova
Index: Průměrná sazba spotřebitelských úvěrů je stabilní nad šesti procenty

Průměrná sazba spotřebitelských úvěrů je stabilní a od začátku letošního roku se pohybuje velmi mírně nad šestiprocentní hranicí. V únoru se podle Broker Consulting Indexu spotřebitelských úvěrů nepatrně zvýšila o 0,02 procentního bodu na 6,12 procenta. Obecně se tak průměrné sazby v prvních měsících tohoto roku drží na podobné úrovni jako začátkem roku minulého.

bankovky

Výhodou spotřebitelských úvěrů jsou široké možnosti jejich využití. Foto: iStock

Česká národní banka ve čtvrtek opět přistoupila ke zvýšení základních úrokových sazeb. „To se zřejmě projeví i na úrokových sazbách spotřebitelských úvěrů. Vzhledem k poskytované výši úvěru a krátkodobému horizontu splácení nemá případné navýšení sazby na klienty tak výrazný dopad jako u hypotečních úvěrů. Ke snížení sazeb by podle mého názoru mělo dojít až počátkem příštího roku,“ uvedla analytička hypotečních a spotřebitelských úvěrů Broker Consulting Michaela Pudilová.

Výhodou spotřebitelských úvěrů jsou široké možnosti jejich využití. Lze volit mezi dvěma základními typy, a sice účelovým a neúčelovým úvěrem. Žadatelé obvykle volí úvěr neúčelový, kdy jsou finance poskytnuty v hotovosti nebo načerpány na běžný účet, a lze je tak využít na cokoliv. Žadatel nemusí dokládat, a to ani zpětně, na co přesně mu byl úvěr poskytnut. Naproti tomu účelový úvěr má od počátku daný účel využití.

K nejvyužívanějším účelům úvěru patří nyní konsolidace, která umožňuje sloučit již dříve poskytnuté úvěry z různých bank do jednoho. Klienti tak získají výhodnější úrokovou sazbu a také přehled nad svými splátkami. Pro takto účelové půjčky je typická i delší splatnost a v kombinaci s nižší úrokovou sazbou také nižší splátky. Konsolidovat lze i kreditní karty nebo kontokorenty. Z důvodu výrazně vyšší úrokové sazby však nejsou vhodné pro dlouhodobé čerpání.

„U neúčelových i účelových spotřebitelských úvěrů doporučuji vždy důkladně zvážit, zda je poskytnutí takového úvěru opravdu nezbytné. Ve splácení půjčky je třeba pokračovat i v případě, že produkt, na který byla poskytnuta, již dosloužil. Klient tedy může ještě dlouhé měsíce splácet za věc, která již neplní svůj účel,“ upozornila Pudilová.

(ČTK)