Zlato (oz) / USD
1 776,33
0,32 %
Zlato (oz) / CZK
38 196,64
0,10 %
EUR / USD
1,21
0,13 %
USD / CZK
21,50
0,22 %
Z domova
Index: Průměrná sazba hypoték v lednu klesla podesáté v řadě

Průměrná úroková sazba hypoték v lednu klesla na 1,94 procenta z prosincových 1,96 procenta. Sazba se snížila desátý měsíc v řadě. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. V lednu klesl objem poskytnutých hypoték proti prosinci loňského roku o více než 4,5 miliardy korun. Meziročně však vzrostl objem sjednaných hypoték o více než osm miliard korun.

„Ve srovnání s předchozími měsíci nepatřil leden mezi nejsilnější, nicméně jako začátek roku je to s objemem poskytnutých úvěrů 24,942 miliardy korun nejlepší start do nové hypoteční sezony za celou historii Hypoindexu,“ uvedl hypoteční specialista Fincentrum & Swiss Life Select Jiří Sýkora.

Vzhledem k tomu, že cena zdrojů již několik měsíců roste a pozvolna se zvyšuje i rizikovost úvěrů, je podle něj pokračující pokles průměrné sazby překvapující. Podíl nesplácených úvěrů ale zatím není tak vysoký, jak banky očekávaly při první vlně pandemie, dodal.

Ve srovnání s prosincem klesl v lednu i počet poskytnutých hypoték, a to o 1571 na 8380. Úspěšnější start do nového roku v počtu poskytnutých hypoték se přesto podařil hypotečnímu trhu pouze v roce 2017, kdy banky sjednaly 8665 hypoték.

Stejně jako několik měsíců v řadě klesá průměrná sazba hypoték, tak současně roste jejich průměrná výše. Nyní dosáhla 2,976.346 korun. Růst průměrné hypotéky však podle Sýkory v lednu přibrzdil. Zatímco během prosince průměrná hypotéka vzrostla o téměř 80.000 korun, v lednu to bylo pouze o 10.000 Kč. To může ukazovat na zpomalení růstu cen nemovitostí.

„Zájem o hypotéky je obrovský, průměrná úroková sazba se drží na stejné hladině, nadále roste průměrná financovaná částka i podíl refinancování,“ komentoval čísla ředitel hypotečních úvěrů Raiffeisenbank Milan Voldřich. V únoru podle něj zájem nepolevuje, banky jsou zavalené žádostmi o hypotéky, nicméně stále pozvolna roste cena peněz na trzích. „Čili můžeme očekávat, že se trend snižování průměrné sazby otočí. Zatím nijak dramaticky, průměrná sazba bude stále kolem dvou procent,“ odhadl.

Za mírný pokles sazeb mohou podle hypotečního specialisty Daniela Horňáka kratší fixace a refinancování úvěrů, protože díky vysoké konkurenci jsou banky ochotné klienta získat i za cenu nižší marže a úroku. Hranice tří milionů korun na průměrnou hypotéku bude v dalších měsících určitě překonána, ceny nemovitostí zatím neklesají, podotkl.

Pod nárůst poptávky po hypotékách na internetu, která nepolevuje ani na začátku roku 2021, se výrazně podepsaly pandemie a s ní související omezení. Například zprostředkovatel hypoték on-line Zaloto.cz v lednu zprostředkoval poptávky za 6,2 miliardy korun. V lednu 2020 to přitom bylo 2,7 miliardy korun. Zároveň jde o rekord, letošní leden překonal ve zprostředkovaných poptávkách všechny loňské měsíce, dodal spoluzakladatel Zaloto.cz Marek Kříž.

(ČTK)