Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Hypoteční trh v loni stoupl na rekordních 225 mld. Kč

Objem nových hypoték vzrostl v roce 2016 o 22 procent na rekordních 225 miliard korun. Loňský výsledek odhadla Hypoteční banka, která je jedničkou českého hypotečního trhu. Úrokové sazby spadly v listopadu na dosud nejnižší úroveň 1,77 procenta. Průměrná úroková sazba za rok 2016 činila 2,12 procenta.

Největší zájem mají Češi o starší cihlové byty 2+kk a 2+1, kterých je ale nedostatek. Foto: iStock
Největší zájem mají Češi o starší cihlové byty 2+kk a 2+1, kterých je ale nedostatek. Foto: iStock

Průměrná výše úvěru se zvedla z 1,82 milionu Kč v roce 2015 na 1,97 milionu korun, tedy o téměř deset procent. Největší zájem mají Češi o starší cihlové byty 2+kk a 2+1, kterých je ale nedostatek. Zvedá se zájem o takzvané rodinné bydlení (3+1, 3+kk).

„Trh v loňském roce zažil mnoho převratných změn a událostí, které zapříčinily enormní zájem klientů o hypoteční úvěry. Ten byl motivován především celkovou velmi příznivou ekonomickou situací včetně dlouhodobě nízkých úrokových sazeb a také plánovanou účinnosti nového zákona o spotřebitelském úvěru, který začal platit od 1. prosince,“ komentoval vývoj na trhu generální ředitel Hypoteční banky Jan Sadil.

Příčiny růstu

„Příčiny loňského růstu hypotečního trhu nebyly nahodilé, ani dočasné. Nový zákon a doporučení ČNB sice tento trend v závěru roku lehce posílily, ale hlavním zdrojem růstu byla výborná forma české ekonomiky, reálné navyšování příjmů domácností, ochota utrácet a skok v cenách nemovitostí v Praze a Brně,“ řekl ČTK ředitel společnosti Chytrý Honza Jiří Paták. Tyto zdroje růstu letos podle něj přetrvají, a nečeká proto výraznější ochlazení. Zároveň nesdílí názor, že hypotéky budou méně dostupné.

„Rok 2016 byl rekordní především v neustále se snižujících úrokových sazbách,“ doplnila analytička společnosti Partners Lucie Drásalová. Velká část klientů se proto rozhodla dát přednost vlastnímu bydlení před nájemním bydlením. Celý rok 2016 se tak úrokové sazby držely pod dvěma procenty. Tuto situaci ve velkém využili i stávající klienti s hypotékou, kterým v roce 2016 nebo v roce 2017 bude končit fixace, podotkla. „Sice jsme narazili na dno, ale k výraznému zvýšení hypoteční úrokové míry v nejbližších měsících nedojde,“ doplnil výkonný ředitel realitní kanceláře Reality IQ Ondřej Mašín.

Nový zákon o spotřebitelském úvěru

Nový zákon o spotřebitelském úvěru přinesl mnoho novinek v oblastech informování spotřebitele, změny v předčasném splácení úvěrů a změny v oblasti odpovědnosti poskytovatelů úvěrů, jejich zprostředkovatelů a zástupců i dozoru ze strany ČNB. „Příprava na tento zákon byla složitá, jen v Hypoteční bance probíhala přes dva roky a znamenala jeden z největších projektů, mnohem větší, než byl nový občanský zákoník,“ uvedl Sadil.

Další velkou změnu pro hypoteční trh představovala sada doporučení ČNB, týkajících se snížení poskytovaného limitu LTV (poměr výše úvěru k hodnotě nemovitosti) ze 100 procent na 95 procent. Od dubna příštího roku se pak limit ještě zpřísní, a to na 15 procent nově poskytnutých úvěrů v rozmezí 80 až 90 procent ceny nemovitosti.

„Říjnové doporučení pro nás nepředstavovalo v podstatě žádnou změnu. To samé však nemohu říci o dubnu, kdy bude vlivem doporučení ČNB dotčena významná část stávající produkce na trhu, tzn. úvěry, které jsou v pásmu 80 až 90 procent LTV. Zde již bude změna výraznější. Podle našich odhadů je produkce na trhu na dvojnásobné úrovni, než je doporučení. Tím pádem se cesta k pořízení nemovitosti mnohým klientům zkomplikuje a celý hypoteční trh se kvůli aktuálním změnám zpomalí,“ popsal dopad doporučení Sadil.

Úvěry se zdražují

Samostatnou kapitolu tvoří úrokové sazby a jejich vývoj, který i přes predikce bankéřů vykazoval v průběhu celého roku klesající tendenci. Nejnižší úrokovou sazbu v celé historii hypotečního trhu mohli klienti získat v listopadu, kdy klesla na 1,77 procenta. „Myslím si, že jsme se na konci roku dotkli úrokového dna. V závislosti na účinnost nového zákona se trend otáčí a úvěry zdražují,“ dodal Sadil.

Oficiální výsledky trhu zatím nejsou k dispozici. Podle údajů ministerstva pro místní rozvoj tuzemské banky poskytly lidem za tři čtvrtletí 2016 rekordních 80 000 hypoték za téměř 154 miliard korun. Ve stejném období loni daly 76 000 hypoték za 135 miliard korun.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova