Za rok a půl průměrná sazba klesla přesně o jedno procento. Česká národní banka snížila ve stejném období svoji klíčovou sazbu o 2,5procentního bodu. Za poslední čtyři měsíce klesla průměrná sazba o 0,19 procentního bodu.
„Naplňuje se pesimistická předpověď, že na konci roku se budou sazby hypoték pohybovat nad čtyřmi procenty. Je čím dále pravděpodobnější, že se budeme spíše blížit k pěti procentům. Na druhou stranu vyšší sazby hypoték mohou mít pozitivní vliv na vývoj cen nemovitostí. Pokud by totiž sazby klesaly rychleji, zvýšil by se zájem o nové hypotéky a tím i rostla cena nemovitostí,“ uvedl hypoteční analytik Swiss Life Select Jiří Sýkora.
Po prázdninách některé banky podle něj sáhnou k akčním pobídkám a část z nich bude mít jistě i podobu snížené základní sazby. „Konkurenční boj je tak dalším důvodem, který by mohl hnát úrokové sazby níže,“ doplnil vedoucí produktového oddělení Swiss Life Select Tom Kadeřábek.
Úrokové sazby na straně ČNB podle Sýkory klesají, a to jak ty swapové, tak i dvoutýdenní repo sazba, která je používána jako základ pro stanovování úrokových sazeb na straně bank. Nicméně do vývoje hypotečního trhu vstoupila novela zákona o spotřebitelských úvěrech s paragrafem nově definujícím účelně vynaložené náklady, na které má banka nárok při předčasném splacení hypoték.
„Zákonodárci nevyslyšeli požadavek bank na vyšší sankce. Z toho důvodu jsou všechny sazby navýšené o přirážku, která má bankám zajistit polštář kompenzující právě ony účelně vynaložené náklady. Děje se u všech klientů, tedy i u těch, kteří nikdy k předčasnému doplacení úvěru nepřikročí. A proto sazby hypoték neklesají tak rychle, jak by mohly,“ podotkl Sýkora.
Měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun sjednaného do 80 procent odhadní ceny nemovitosti, tedy LTV, při splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 5,38 procenta byla v září 21.248 korun. Od začátku letošního roku klesla o 1341 Kč.
(ČTK)