Zlato (oz) / USD
1 907,65
0,35 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Hypoindex: Průměrná sazba hypoték v dubnu mírně vzrostla na 6,30 procenta

Průměrná sazba hypoték na počátku dubna mírně stoupla na 6,30 procenta z březnových 6,27 procenta. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu, který se zpracovává na základě údajů k pátému pracovnímu dni každého měsíce. Metodika odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro 80 procent hodnoty nemovitosti.

hypotéka
Průměrná sazba hypoték na počátku dubna mírně stoupla na 6,30 procenta z březnových 6,27 procenta. Foto: iStock

„Příčinou zvýšení nabídkových sazeb je ukončení akčních slev u některých bank. Nicméně většina bankovního trhu i nadále kopíruje chování České národní banky a svoje sazby udržuje na stejné hodnotě. Vše nasvědčuje tomu, že tento trend bude opravdu trvat, když ne celý letošní rok, tak určitě do jeho poslední čtvrtiny,“ uvedl hypoteční analytik Fincentrum & Swiss Life Select Jiří Sýkora.

Banky reagují na vývoj ceny zdrojů se zpožděním, a tak přišlo mírné zdražení, přestože jejich cena v průběhu března poměrně razantně klesla, řekl ČTK zemský ředitel poradenské společnosti 4fin Karel Peter. Nejde ale podle něj o změnu trendu, protože centrální banka udržuje na základní úrokové sazbě status quo.

Měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun sjednaného do 80 procent odhadní ceny nemovitosti při splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 6,3 procenta vzrostla v dubnu o 73 korun na 23.205 korun. Meziročně si však klienti připlatí téměř 3000 korun, loni v dubnu byla totiž průměrná nabídková sazba 4,88 procenta.

V uplynulém měsíci vzrostly všechny průměrné nabídkové sazby hypoték fixovaných od jednoho roku do deseti let, a to jak u hypoték do 80 procent zástavní hodnoty nemovitosti (LTV), tak u hypoték s LTV nad 80 procent.

Nejvýrazněji vzrostly sazby desetiletých fixací hypoték s LTV nad 80 procent, a to o 12 procentních bodů na 6,38 procenta. Hypotéky s LTV do 80 procent fixované na deset let zdražily o 0,08 procentního bodu na 6,1 procenta. Nárůst o osm procentních bodů zaznamenaly i hypotéky fixované na tři roky s LTV nad 80 procenta a se sazbou 6,7 procenta, jsou tak nejdražší na trhu.

Sazby hypoték fixované na jeden rok vzrostly pouze o jeden procentní bod. Banky tak v průměru nabízejí jednoleté fixace hypoték s LTV do 80 procent za 6,65 procenta a s LTV nad 80 procent za 6,15 procenta. Stejný nárůst byl u hypoték do 80 procent fixovaných na pět let (6,05 procenta).

Česká národní banka ponechala na konci března úrokové sazby v souladu s očekáváním opět beze změny. Dvoutýdenní repo sazba tak i nadále zůstává na sedmi procentech, kam se dostala loni v červnu. Základní úrokové sazby by mohly zůstat na vyšší úrovni po delší dobu. To samé platí podle expertů i pro hypoteční sazby.

I přes vysoké úrokové sazby ale hypoteční trh ožívá. „Hypoteční trh na počátku roku zažívá očekávané mírné oživení. To je způsobeno zejména končící fixací u starších hypoték, ale také propadem cen některých nemovitostí. A také tím, že klienti si pomalu zvykají na zvýšené sazby,“ dodal Sýkora.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova