Zlato (oz) / USD
1 905,49
0,46 %
Jistota ve vlastních rukou
0

HN: Šance snadno vypátrat akcie z kuponové privatizace končí

Dnes je poslední den, kdy lidé mohou získat z Centrálního depozitáře cenných papírů (CDCP) on-line údaje o svých akciích z kuponové privatizace. Jde o nehmotné akcie, o které po zániku někdejšího Střediska cenných papírů v roce 2013 nikdo neprojevil zájem a nepřevedl je pod některého z obchodníků s cennými papíry.

Na počátku kuponové privatizace, zahájené 1. října 1991, si každý dospělý občan mohl zakoupit kuponovou knížku a kolek v hodnotě 1000 korun. Foto: Wikimedia

Na ukončení provozu on-line databáze CDCP od 1. ledna 2020 dnes upozornil web iHNED.cz. Podle serveru mají desítky tisíc lidí na svých účtech akcie celkem za miliardy korun. Řada z nich o existenci těchto cenných papírů ani neví.

Existenci účtu z kuponové privatizace lze ověřit na webu CDCP. Do on-line formuláře stačí vyplnit rodné číslo.

Pokud lidé zjistí, že v databázi CDCP stále existuje účet na jejich rodné číslo, musí si zařídit přístup ke službám některého z obchodníků s cennými papíry spolupracujících s CDCP a účet pod něj převést, upozorňuje iHNED.cz. Teprve pak se dozví, jaké cenné papíry z kuponové privatizace na účtu mají. Kromě akcií lze získat i dividendy, a to i za několik let.

„Počet účtů, na kterých jsou kotované cenné papíry, je v řádech nízkých desítek tisíc a hodnota (tržní) těchto kotovaných cenných papírů je v řádech jednotek miliard korun,“ řekl webu iHNED.cz mluvčí pražské burzy a CDCP Jiří Kovařík.

Dneškem však možnost on-line ověření existence účtu končí. Podle Kovaříka má totiž databáze už sníženou vypovídací hodnotu.

Projekt, nebo podvod století?

Na počátku kuponové privatizace, zahájené 1. října 1991, si každý dospělý občan mohl zakoupit kuponovou knížku a kolek v hodnotě 1000 korun a tím se zapojit do směny investičních kuponů za akcie podniků. Kuponová privatizace se uskutečnila ve dvou vlnách, v každé vlně bylo několik kol. Občané mohli investovat do akcií buď přímo, nebo prostřednictvím investičních fondů.

V obou vlnách (od února 1992 do ledna 1993 a od října 1993 do prosince 1994) byl zprivatizován majetek za 367,5 miliardy korun, což představuje 1172 podniků. První vlny kuponové privatizace se zúčastnilo 5,98 milionu občanů a 264 investičních fondů, ve druhé vlně se pak zapojilo 6,16 milionu občanů a 353 fondů. Tento způsob privatizace má dodnes řadu zastánců i odpůrců. Jedni ho velebí jako unikátní projekt, druzí jej nazývají „podvodem století“.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova