„Květen byl nejslabší měsíc z celého kvartálu. Vliv na to měl loňský květen, kdy lidé zjistili, že energie zlevnily, a začali utrácet našetřené peníze,“ uvedl generální ředitel společnosti Heureka Group David Chmelař. E-shopy podle něj také nebyly připraveny na nárůst poptávky po letním zboží, který vyvolal dřívější nástup teplého počasí, a čelily i problémům s lodní a leteckou dopravou.
Největší nárůst zájmu, a to téměř o 400 procent, zaznamenaly v letošním druhém čtvrtletí proti loňsku fotovoltaiky. Následovaly elektrické motorky a s větším odstupem pak klimatizace, o které byl dvakrát vyšší zájem než loni. Naopak největší propad, shodně asi o třetinu, byl v kategorii herních konzolí, elektrokoloběžek a investičního zlata.
„Větší růst je brzděn poklesem ve velkých kategoriích, jako jsou notebooky, granule pro psy nebo chytré hodinky,“ řekl Chmelař. Oproti tomu tržby za zboží, které na internetu před pár léty zákazníci téměř nekupovali, tedy například právě fotovoltaiky či elektrické motorky, podle Chmelaře rostou. „Některé e-shopy sice rostou dvouciferně, ale současně jiné dvouciferně klesají,“ doplnil.
Střední a malé e-shopy podle společnosti Shoptet, která poskytuje řešení pro tvorbu a správu internetových obchodů, v letošním druhém čtvrtletí meziročně stouply průměrně o 23 procent, mezikvartálně pak o 11 procent. Prodeje rostly hlavně těm e-shopům, které se zaměřují na služby, gastronomii či automobilový průmysl. Méně se dařilo prodejcům mobilních telefonů. „Češi se v průběhu let naučili podporovat lokální obchodníky. Nemalá část zákazníků přemýšlí nad tím, u koho své peníze utrácí,“ uvedl ředitel Shoptetu Samuel Huba.
Obrat e-shopů loni v Česku meziročně klesl o šest procent na 185 miliard korun. Snížil se i počet internetových obchodů, a to o 200 na 49.900, informovaly už dříve Heureka a Asociace pro elektronickou komerci. Obrat a počet e-shopů klesl druhý rok za sebou. V závěrečném čtvrtletí loňského roku tržby e-shopům stouply o dvě procenta, v letošním prvním čtvrtletí pak o čtyři procenta.
(ČTK)