Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Hamáček nevnímá daňový návrh jako porušení koaliční smlouvy

Předložení vlastního návrhu na zrušení superhrubé mzdy nepovažuje vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) za porušení koaliční smlouvy. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce dnes řekl, že jako první podal v koalici neschválený návrh na úpravy daní premiér Andrej Babiš (ANO). Oba poslanecké návrhy počítají se zrušením superhrubé mzdy, liší se ale ve výši daňových sazeb. Podle koaliční smlouvy mají vládní strany předkládat zákony o změnách daní a zákony s velkým dopadem do veřejných rozpočtů pouze společně.

„Dlouhodobě říkáme, že jsou rozpočty příjmově podstřelené… rýsuje se tady šílený danajský dar pro příští vládu,“ řekl Hamáček. Foto: Wikimedia

ANO a ČSSD se dohodly, že superhrubou mzdu zruší, nenašly ale shodu na následném nastavení daní. Hamáček dnes řekl, že o záležitosti mluvil s Babišem a na jednání zaznělo, že nenajdou-li dohodu, přijdou do Sněmovny návrhy obou koaličních stran a bude na poslancích, který z nich podpoří.

Nyní se daň z příjmu zaměstnanců vypočítává jako 15 procent ze superhrubé mzdy, což je hrubá mzda zvýšená o odvody zaměstnavatele. Babiš navrhuje zdanit hrubou mzdu sazbou 15 procent a u příjmů zhruba nad 140 000 korun měsíčně doplnit sazbu 23 procent. Hamáček obdobně navrhuje sazby 19 a 23 procent a zároveň zvýšit o 200 korun měsíčně daňovou slevu na poplatníka. Oba návrhy mají začít platit už od příštího roku.

Hamáček Babišův návrh kritizoval, podle něj způsobí výpadek 90 miliard korun ve státním rozpočtu i v rozpočtech krajů a obcí. V situaci, kdy vláda i bez zrušení superhrubé mzdy navrhuje rozpočet s deficitem 320 miliard, je to podle vicepremiéra nezodpovědné. „Jako sociální demokracie dlouhodobě říkáme, že jsou rozpočty příjmově podstřelené. Tohle je další torpédo a rýsuje se tady šílený danajský dar pro příští vládu,“ řekl. Kabinet, který vzejde z voleb v roce 2021, by podle Hamáčka musel razantně zvyšovat daně, aby zajistil fungování státu.

Babiš i Hamáček návrhy na zrušení superhrubé mzdy předložili jako poslanecké pozměňovací návrhy k vládnímu daňovému balíčku, který je ve Sněmovně ve druhém čtení. Zda některý z nich začne platit, se rozhodne při závěrečném hlasování. Zatím není jasné, kdy se k němu poslanci dostanou.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova