Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Z domova
Fiala pokládá zvýšení letošního schodku rozpočtu za opodstatněné

Premiér Petr Fiala (ODS) pokládá za opodstatněné zvýšení schodku letošního státního rozpočtu. Novinářům to řekl při dnešní návštěvě ministerstva vnitra. O rozpočtu bude odpoledne jednat Sněmovna. Schválený schodek by se mohl proti původnímu návrhu vlády zvýšit o dalších 45 miliard korun na celkových 375 miliard korun. Podle Fialy jsou důvodem schodku důsledky války na Ukrajině, kabinet zároveň nechce vydat ani korunu zbytečně.

Petr Fiala

„Musíme zvažovat na jedné straně rozpočtovou odpovědnost ve smyslu zadlužování ČR a budoucích generací, na druhé straně aktuální důsledky válečného konfliktu,“ uvedl Fiala. Foto: Wikimedia

Vláda původně navrhla zvýšení schodku o 50 miliard korun z 280 na 330 miliard. Koaliční politici však poté přišli s dalšími návrhy, které můžou v případě schválení navýšit schodek až na 375 miliard korun. „Je to opodstatněné, snad každý vidí, jakým problémům čelíme,“ uvedl Fiala. Za hlavní důvod považuje důsledky ruské agrese na Ukrajině.

Z deficitu podle svých slov nemá žádnou radost. Připomněl, že předchozí vláda ANO a ČSSD před rokem navrhovala na rok 2020 deficit 376,6 miliardy korun, který přitom s letošním děním na Ukrajině a následnou energetickou krizí nepočítal. „Musíme zvažovat na jedné straně rozpočtovou odpovědnost ve smyslu zadlužování ČR a budoucích generací, na druhé straně aktuální důsledky válečného konfliktu,“ uvedl Fiala.

Vláda podle něj musí pomoci lidem, firmám i veřejnému sektoru například s cenami energií. Na jednáních kabinetu se diskutuje o každé miliardě důkladně a důsledně, doplnil premiér. „Abychom nevydali ani korunu, kterou nemusíme,“ uvedl. Nynější situace je podle něj v Evropě i ČR bezprecedentní a nese s sebou nároky na rozpočet.

(ČTK)