Zlato (oz) / USD
1 969,91
0,43 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Fiala (ODS) označil návrh rozpočtu na letošek za úsporný a protiinflační

Premiér Petr Fiala (ODS) označil návrh rozpočtu na letošní rok za úsporný a protiinflační. Šetřili jsme na státu, na provozu a na zbytečných výdajích, řekl ve Sněmovně při dnešním úvodním kole projednávání návrhu. Ministerský předseda zároveň kritizoval tempo zadlužovaní za koaliční vlády svého předchůdce Andreje Babiše (ANO).

„Ještě nikdy nečelily veřejné finance tak masivnímu útoku na udržitelnost. Ještě nikdy jsme neprojídali vlastní budoucnost takovým tempem. Státní dluh stoupl za poslední dva roky o polovinu,“ uvedl Fiala. Foto: Vláda ČR

V Česku podle Fialy  vládl populismus nejen politický, ale také rozpočtový. „Všechno všem, bez ohledu na veřejné finance, bez ohledu na budoucnost,“ řekl ministerský předseda.

Nynější vláda, jak uvedl, připravila za sedm týdnů návrh rozpočtu s úsporami 77 miliard korun. Fiala zdůraznil, že jsou sociálně citlivé, kabinet podle něho nešetřil na lidech, když například zvýší platy zdravotníků, policistů, hasičů, vojáků a učitelů, ani na investicích. „Všechny realizovatelné stavby dálnic, silnic a železnic budou mít zajištěné financování,“ řekl.

„Šetřili jsme na státu, na úřadech, na provozu, na zbytečných výdajích. Stát musí být štíhlý a bude štíhlý,“ pokračoval Fiala. Vláda podle něho musí zastavit „inflační spirálu“ a projídání budoucnosti. „Dnešní dluh není nic jiného než zítřejší daň,“ řekl. Problém podle něho není v příjmech, ale ve výdajích. „Nezvyšovat daně, to je naprosto správné a je to důležité,“ dodal.

Fialova koaliční vláda předložila svůj návrh rozpočtu se schodkem 280 miliard korun, což je o 97 miliard méně, než činil původní návrh bývalé Babišovy koaliční vlády. Protože Česko nemá od ledna schválený státní rozpočet, nyní hospodaří v rozpočtovém provizoriu. Mělo by skončit kolem poloviny března.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova