Zlato (oz) / USD
2 327,99
0,02 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Fiala: ČR se závislosti na ruské ropě zbaví nejpozději do poloviny příštího roku

O zrušení výjimky na dovoz ruské ropy chce premiér Petr Fiala (ODS) požádat ihned poté, co bude dokončen projekt rozšíření italského ropovodu TAL. Práce na něm se nyní naplno rozběhly. Technologické úpravy budou hotové do konce letošního roku. Následovat budou dokončovací práce a provozní testy. Na ruské ropě z ropovodu Družba nebude ČR závislá po 60 letech, řekl dnes Fiala po setkání s vedením státní společnosti Mero v Centrálním tankovišti ropy Nelahozeves. Na brzký přechod se chystá také litvínovská rafinérie, která je už technologicky připravena, uvedl Orlen Unipetrol.

Rusko, ropa
Česká republika se závislosti na ruské ropě zbaví nejpozději do poloviny příštího roku. Foto: iStock

Rozšířený ropovod ročně do Česka přivede o čtyři miliony tun ropy ročně navíc. Pokryje to spotřebu obou rafinerií v Litvínově i Kralupech nad Vltavou. „Zároveň dojde k výrazné modernizaci ropovodu TAL, který bude patřit mezi nejbezpečnější a nejvýkonnější v rámci celé Evropy,“ doplnil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Na přechod od ruské ropy se připravuje také provozovatel tuzemských rafinérií Orlen Unipetrol. „Litvínovská rafinérie je na přechod ke zpracování nových ropných směsí již technologicky připravena. Nyní pokračujeme v testování různých ropných směsí z celého světa, zejména guyanského, iráckého, saudskoarabského a severomořského původu, a čekáme, až státní společnost Mero dokončí projekt navýšení přepravní kapacity ropovodu TAL. To nám umožní zahájit proces přechodu na tyto nové ropné směsi,“ uvedl mluvčí společnosti Pavel Kaidl.

Zároveň připomněl, že firma od loňského července postupně navyšuje objem zpracovávaných alternativních ropných směsí, a to především z důvodu dostupnějších přepravních kapacit ropovodu TAL. „Od čtvrtého čtvrtletí 2023 již dovážíme a zpracováváme více neruské ropy než ruské. V prvním čtvrtletí letošního roku jsme meziročně snížili dovoz ruské ropy o 22 procent,“ řekl Kaidl.

Další rafinérie Orlen Unipetrol v Kralupech nad Vltavou zpracovává výhradně neruskou ropu, zejména z Ázerbájdžánu, Kazachstánu, Saudské Arábie a Severní Ameriky.

Loni přiteklo do českých rafinérií 7,4 milionu tun ropy, z toho přibližně 58 procent tvořila ropa z ropovodu Družba, který vede z Ruska. Zbytek tvořily dodávky z německého ropovodu IKL, jenž navazuje na italský ropovod TAL. V nejbližších dnech se na něm připravují první technické úpravy, výměna čerpadel v rakouském Grubenu.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova