Zlato (oz) / USD
1 773,06
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
39 892,75
0,00 %
EUR / USD
1,13
0,00 %
USD / CZK
22,50
0,00 %
Z domova
Festival ukáže několik prvenství Česka v kryptoměnách

Česko je aktivní v oblasti kryptoměn, drží dokonce několik prvenství, uvedli pořadatelé zářijového festivalu inovací Future Port Prague v dnešní tiskové zprávě. Aktivní roli ČR chtějí předvést v sekci věnované blockchainu, tedy technologii, na níž stojí mimo jiné i používání kryptoměn. Kromě inovací pocházejících z Česka se na festivalu představí nápady ze Švýcarska a Estonska, které patří mezi nejvíce digitalizované země na světě.

V oblasti kryptoměn jsme aktivní a držíme i několik prvenství. Foto: iStock

„V ČR vznikla například první tzv. hardwarová peněženka, ve které lze kryptoměny uchovávat, stejně jako první dodnes funkční ‚mining pool‘, systém umožňující lidem těžícím kryptoměny sdílet výpočetní výkon,“ uvedli pořadatelé. V Česku se také vyrábí bitcoinové bankomaty a platební terminály. Právě ty si budou moci prohlédnout návštěvníci festivalu, podobně jako hardwarové peněženky. „V Praze také funguje Paralelní Polis – první kavárna na světě, ve které šlo platit pouze kryptoměnami,“ doplnili organizátoři.

V sekci věnované kryptoměnám vystoupí Martin Ruubel, místopředseda Evropské organizace pro kyberbezpečnost (European Cyber Security Organization). Podílel se na digitalizaci státních institucí v Estonsku. „Zde mohou občané i cizí státní příslušníci, kteří mají bydliště v Estonsku, získat digitální přístup k řadě státních služeb. Základem je národní průkaz totožnosti, který byl zaveden v roce 2000, a který obsahuje mikročip umožňující každému, kdo má počítač, snadný přístup k různým státním i soukromým službám, počínaje lékařskými předpisy on-line a konče ověřením totožnosti formou právně závazného digitálního podpisu,“ stojí v tiskové zprávě.

Lídrem v Evropě jsou Švýcaři

Z evropských států vede v používání kryptoměn ve veřejné správě Švýcarsko, jehož zástupci podporují projekt zvaný Crypto Valley. Jeho centrem je město Zug. „Zug v loňském roce jako první město na světě umožnilo svým téměř 30.000 občanům platit bitcoiny za služby místních úřadů až do výše 200 švýcarských franků (asi 4874 korun),“ uvedli pořadatelé. Starosta Zugu Dolfi Müller patří mezi osobnosti, které budou na festivalu přednášet.

Future Port Prague se koná 6. a 7. září v areálu tržnice v Holešovicích. Kromě blockchainu představí technologie pro virtuální a smíšenou realitu, umělou inteligenci, budoucnost energetiky či autonomní dopravu. Je rozdělen na ukázky nových technologií a přednášky a workshopy s odborníky. Hlavním pořadatelem akce je Etnetera Group.

(ČTK)