Zlato (oz) / USD
1 908,83
0,29 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Evropské dotace jsou nejdříve financované ze státního rozpočtu

Systém čerpání evropských dotací je založen na principu předfinancování ze státního rozpočtu. Až po splnění určitých podmínek peníze proplatí Evropská komise. Ta proplácí maximálně 85 procent objemu dané dotace, u některých programů je tento podíl nižší. Česko má na programové období 2014 až 2020 k dispozici 581 miliard korun.

Podle údajů MMR mělo Česko ke konci listopadu smluvně zajištěno 381 miliard korun z celkově přidělených 581 miliard Kč. To jsou necelé dvě třetiny. Foto: iStock

Česko může v současném období čerpat v rámci deseti operačních programů. Za každý z nich odpovídá jiný úřad, pouze ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) a ministerstvo zemědělství (MZ) mají pod sebou dva.

Jde o programy Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (zodpovídá ministerstvo průmyslu a obchodu), Výzkum, vývoj a vzdělávání (ministerstvo školství), Zaměstnanost (ministerstvo práce a sociálních věcí), Doprava (ministerstvo dopravy), Životní prostředí (ministerstvo životního prostředí), Integrovaný regionální operační program (MMR), Praha – pól růstu (hlavní město Praha), Technická pomoc (MMR), Program rozvoje venkova (MZ) a Rybářství (MZ). V roli hlavního koordinátora působí MMR, kde sídlí Národní orgán pro koordinaci. Za proplácení odpovídá ministerstvo financí.

Podmínky pro dotací

Zodpovědná ministerstva pravidelně vyhlašují výzvy, kde jsou vymezeny podmínky poskytnutí a čerpání dotací. Jde například o druh stavby, potenciální příjemce, o maximální a minimální výši na projekt, termín podání přihlášky nebo časový údaj, do kdy je nutné projekt uskutečnit nebo dokončit. U takzvaných „měkkých“ projektů jde například o rekvalifikace, konference nebo školení. Pod „tvrdé“ projekty spadají třeba investice do dopravní infrastruktury.

Ministerstvo následně ze seznamu přihlášených projektů vybere ty, které budou z daného projektu podpořeny. Po podpisu smlouvy s příjemcem dotace začíná realizace projektu. Příjemce poté sepíše žádost o platbu. Ministerstvo financí se následně ujistí, jestli byly peníze využity v souladu s danými pravidly a žádost proplatí ze státního rozpočtu. Evropská komise následně proplatí peníze do rozpočtu ministerstva financí.

Vyčerpali jsme necelé dvě třetiny

Česko má v programovém období 2014 až 2020 k dispozici 23,9 miliardy eur (618 miliard korun). Evropská komise však stanovila šestiprocentní rezervu, kterou může při neplnění určitých podmínek přerozdělit mezi jednotlivými státy, případně mezi programy.

Podle údajů MMR mělo Česko ke konci listopadu smluvně zajištěno 381 miliard korun z celkově přidělených 581 miliard Kč. To jsou necelé dvě třetiny. Jako základ se bere celková částka bez rezervy. Nejde o proplacení, komise pouze rozhodla, že tyto dotace poskytne.

Do konce listopadu Evropská komise Česku proplatila 172 miliard korun, tedy 30 procent schváleného objemu. Podle takzvaného pravidla N+3 lze dotace v tomto programovém období čerpat až do roku 2023.

V programovém období 2007 až 2013 mohla Česká republika z evropských fondů čerpat zhruba 700 miliard korun. Asi čtyři procenta nebyla vyčerpána.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova