Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Energeticky náročná odvětví apelují na vládu, že hrozí krach a propouštění

Podle energeticky náročných průmyslových odvětví hrozí firmám kvůli drahým energiím krach a propouštění. V otevřeném dopisu, který má ČTK dispozici, doporučují šest konkrétních opatření. Jde například o co nejrychlejší zastropování ceny energií. Dopis společně minulý týden zaslali premiéru Petru Fialovi (ODS) zástupci chemiků, ocelářů, cementářů, vápeníků, cihlářů, papírníků, sklářů, keramiků a podnikatelů ve stavebnictví. Devět podepsaných asociací sdružuje 932 kolektivních a individuálních členů.

elektřina, plyn
Pro skláře, cihláře či keramiky jsou ceny elektrické energie a zemního plynu podle jejich vyjádření dlouhodobě likvidační a hrozí přerušení či omezování jejich dodávek. Foto: iStock

„Hrozí krach mnoha firem a masivní propouštění, ale vláda reaguje bohužel velmi pomalu. O skutečně účinných zásazích na trhu s plynem a elektřinou včetně zastropování ceny začala diskutovat až na konci srpna, což je pozdě,“ uvedl Petr Mazzolini z AGC Flat Glass Czech, výrobce plochého skla. Sdružení upozorňují, že jejich problémy budou mít dopad na další odvětví, jelikož dodávají produkty tisícům firem od stavebnictví přes zemědělství až po strojírenství.

Pro skláře, cihláře či keramiky jsou ceny elektrické energie a zemního plynu podle jejich vyjádření dlouhodobě likvidační a hrozí přerušení či omezování jejich dodávek. „Firmy čelí hrozbě ekonomické nerentability a neschopnosti konkurovat firmám ze třetích zemí mimo EU i zemí EU, které již přistoupily k zastropování cen energií či přijaly jiná opatření na podporu průmyslu,“ píšou.

Podobně se dnes vyjádřila Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP). Uvedla, že konkurenceschopnost českých firem bez státní podpory, kterou jiné země poskytly a dále rozvíjejí kvůli rostoucí inflaci a drahým energiím, prudce klesá. Ztráta konkurenceschopnosti znamená pro otevřenou ekonomiku, jakou ČR je, zdrcující ránu, dodala.

V dopisu energeticky náročná odvětví navrhují vedle zastropování ceny energií zavedení motivačního prvku pro velké spotřebitele k úsporám zemního plynu tak, že bude formou aukcí nabízet finanční kompenzaci za dobrovolné snížení spotřeby, aby bylo více zemního plynu k dispozici pro domácnosti, nemocnice či školy. Tlumit následky současných ceny by podle nich mohla evropská debata o pozastavení či změnu systému obchodování s emisními povolenkami, schválení programu pomoci firmám podle dočasného rámce státní podpory EU, předběžná aktivace kurzarbeitu a zintenzivnění podpory technologické a klimatické transformace českého průmyslu včetně přechodu na alternativní paliva.

„Musíme být aktivní i na evropské úrovni a podporovat rozumnou a postupnou cestu k nízkoemisní ekonomice,“ dodal Daniel Urban, předseda představenstva Ocelářské unie s tím, že důležité budou výsledky jednání energetických ministrů v pátek 9. září.

Ministr průmyslu a obchodu Jozefa Síkela (za STAN) minulý týden řekl, že chce zavést program kompenzací pro firmy ze zpracovatelského průmyslu. Náklady odhaduje na 25 až 28 miliard korun. Firmy, které prokážou provozní ztrátu kvůli drahým energiím, budou moci žádat o náhrady až do 70 procent způsobilých nákladů v závislosti na energetické náročnosti provozu.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova